Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Граѓанските организации бараат Пендаровски да стави вето на измените на Кривичниот законик

Сподели:

 

 

Претставниците на граѓанските организации – членки на Платформата за борба против корупција, доставиле и официјално писмено барање до претседателот Пендаровски.

Бараме од Претседателот на државата да го искористи уставно загарантираното право на вето, и да не го потпише указот за прогласување на измените на Кривичниот законик кои вчера, на 6 септември 2023 ги усвои Собранието.

Од Платформата нагласуваат дека има две причини зошто шефот на државата, како што велат, има должност да го искористи ветото.

Првата причина е дека со измените на членовите 353 и 353-в, предложеното намалување на казните ќе резултира со:

  • Застарување на многу случаи од висок профил како „Титаник“, „Таргет/Тврдина“, ТНТ, „Титаник 2“, „Трезор“, „Талир“, „Шпански скали“ и „Траекторија“, како и други случаи од понизок профил;
  • Ќе ја урниса довербата дека борбата против корупцијата е можна, и ќе ги демотивира граѓаните да пријавуваат корупција;
  • Ќе ја намали превентивната функција на системот на кривична правда.
Сподели: