Историска прва средба меѓу Американскиот претседател и севернокорејскиот лидер

Сподели

Лидерот на Народна Република Кореја, Ким Јонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур го потпишаа „историскиот“ договор кој ќе доведе до „голема промена“, т.е.започнување на процес на денуклеаризација на Северна Кореја.

„Ќе имаме големо пријателство, немам дилеми“, рече Трамп. „Практиките од минатото и предрасудите кои беа пречки за напредок ги надминавме и сега сме тука. Тоа е вистина“, додаде Трамп.

Тој рече дека тие двајца повторно ќе се сретнат и дека сигурно ќе бидат повикани и Кина и Вашингтон. Потоа се ракуваа и си заминаа.

https://www.facebook.com/cnn/videos/10158435634646509/