Вести Свет Топ теми Ударни вести

Ќе му се суди на мажот кој му удри шлаканица на Макрон (ВИДЕО)

Сподели:

 

Младиот маж кој му удри шлаканица на францускиот претседател Емануел Макрон за време на официјалната посета на департментот Дром на југоистокот во Франција на која имаше и средба со граѓани, веднаш ќе биде изведен пред суд.

На снимката се гледа како анархистот го фаќа за рака францускиот претседател, а со другата рака му удира шлаканица. Испаничениот Макрон рефлексно скока на страна, а припадниците на обезбедувањето го одвлекуваат подалеку од толпата.

 

 

По инцидентот, францускиот претседател истакнал дека станува збор за изолиран случај и дека не треба да се дава големо внимание.

– Не треба да им се дозволува на агресивните луѓе да завладеат нсо јавната дебата. Тие тоа не го заслужуваат. Сè е во ред. На тоа треба да се придаде ограничено значење затоа што станува збор за поединечлен инцидент. Тоа не треба да ги фрли во сенка другите важни теми – рекол претседателот на Франција.

Сподели: