Перо Антиќ со Фенербахче шампион на Турција!

Сподели

Фенербахче на Перо Антиќ ја освои титулата во Турција, откако во шест финални натпревари го совладаа Анадолу Ефес со 4-2 во победи во серијата подобар од седум.

фенербахче

Фенербаче 6-тио меч го започна фуриозно и во еден момент имаше и +35 разлика на крајот од третата четвртина за конечни 101-79.

Луиџи Датоме со 20 поени и Јан Весели со 12 поени беа најефикасни во победничкиот тим, а на спротивната страна со 18 поени се истакна Диблер, а Чади Осман додаде 14.

фенербахче1 фенербахче2

Перо Антиќ, повторно не беше во составот на Фенербахче поради лимитираниот број странци во домашното првенство, ја прослави шампионската титула и двојната круна во турската кошарка.

фенербахче3

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=TR3EV6vnyLQ]

The post Перо Антиќ со Фенербахче шампион на Турција! appeared first on Спорти.


Source: Sporty