Вести Свет Топ теми Ударни вести

ПОРТУГАЛИЈА: Тужба против 47 земји поради климатските промени

Сподели:

Група деца од Португалија погодени од најголемите пожари во историјата на земјата, собираат пари за поднесување тужба против 47 европски земји.

Најголемиот шумски пожар во историјата на Португалија, во текот на јули и август оваа година однесоа 60 животи а стотици луѓе се повредени.

Огнената стихија директно влијаеше врз група од шест деца на возраст меѓу 5 и 14 години кои ги обвинуваат европските држави дека ги загрозиле нивните животи, бидејќи не придонеле доволно во борбата против климатските промени.

Децата ги застапуваат британски адвокати за заштита на животната средина, поддржани од организацијата Гловал Легал Екшн Нетворк. Нивна цел е да соберат 20.000 фунти за обезбедување докази, односно 350.000 фунти и покренување на случајот пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

Главниот адвокат на групата Марк Вилерс изјави дека тужбата би била прва во историјата, која поради климатски промени ќе изведе пред суд неколку влади.

МИА

 

Сподели: