Здравје Магазин

Пролетна детоксикација на организмот

Пролет е период кога треба во организмот треба да внесете поголема колилина на витамини и минерали, да го прочистите од токсини. Иако детоксикација може да се направи во секое време од годината, пролетта е најдобро време за тоа.

Детоксикацијата или чистењето на телото можете да го направите во неколку чекори.

Овошје – Конзумирајте што повеќе овошје. Во било каква форма – свежо, сушено, замрзнато или во сокови – овошје ќе ви донесе енергија и виталност.

Вода – Пијте што е можно повеќе вода. Водата е клучна за вашето здравје, бидејќи игра улога во сите физиолошки процеси на организмот. Водата е неопходен дел од секое детоксифицирачко дете. Пијте 8 до 10 чаши редовна или негазирана вода секој ден. Водата помага во елиминирање на токсините од телото и го подобрува метаболизмот, расположението и изгледот на кожата.

Зелен зеленчук – Зеленчук, особено зелен зеленчук (брокули, спанаќ) кој е богат со витамини и минерали, го подобрува имунитетот, го чисти телото од токсини и содржи многу малку калории. Јадете колку што е можно повеќе – во сирова форма, обарен, во салати или во домашни зелени сокови.

Интегрални житарици и мешунки –Интегралните житарици и мешунките се одличен извор на антиоксиданти, витамини, минерали, протеини и диетални влакна. Вклучете во вашата исхрана кафеав ориз, леб од интегрално брашно, кускус, булгар, леќа, интегрални тестенини, разни видови грашок, леќа.

Лимон –Лимон е идеална храна за чистење на телото, бидејќи помага да се елиминираат токсините од телото. Започнете го денот со чаша топла вода во која сте попрскале половина лимон. Ќе се чувствувате подобро веднаш, и по кратко време ќе забележите дека имате се повеќе и повеќе енергија и губете тежина успешно.

Кои активности се препорачуваат за време на детокс диетата?

Опуштете се! Одмор е многу важно за регенерирање на вашето тело. Рано легнете. За време на детоксикација, ми требаат најмалку 8 часа спиење.

Работи лесно. Одење, јога, таи чи, истегнување, вежби за дишење – сето ова помага во чистење на телото од токсини. Избегнувајте исцрпни вежби.

Поминувајте повеќе време во природата, дишат свеж воздух. Кислородот е основен елемент на животот. Свеж воздух ја подобрува енергијата и виталноста, а негативните јони, кои се во воздухот во природата, позитивно влијаат на вашето здравје.

Променете ја вашата исхрана и подготовка на храна. Наместо пржени и печени јадења, консумирајте што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук.

Обидете се да готвите на пареа – овој начин на готвење во храната останува најмногу витамини и минерали. Подгответе свои сопствени сокови од овошје и зеленчук.

Што треба да се избегнувате за време на детокс диетата?

Не пијте алкохол, кафе и газирани пијалаци додека го чистите телото.

Избегнувајте преработена храна, маргарин, рафинирани масла, бел шеќер, мазно брашно.

Не јадете тешка, пржена и мрсна храна. Избегнувајте стрес. Користете органска храна.

Доколку е можно, за време на исхраната за детоксикација, користете еколошки одгледувана храна што може да се добие од проверени локални производители или во продавници за здрава храна.

Храна израсната на класичен начин содржи пестициди и други токсични материи и затоа не се погодни за чистење на организмот.

Сподели: