Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Рама: Бугарското МНР има проблем со мојот говор! Кренете го ветото или трпете ме

Сподели:

 

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на соопштението од Бугарското министерство за надворешни работи, кое побара од него да го прилагоди вокабуларот и изразувањето.

„Ох! Бугарското Министерство за надворешни работи има проблем со мојот говор! Многу точно! И јас имам едно прашање, а тоа е како Бугарија ќе ги решава билатералните прашања користејќи го процесот на проширување како средство за киднапирање на две земји членки на НАТО! Пријатели смирете се: тргнетего ветото или бидете трпеливи со мене!“ напииша Рама на Твитер. 

Сподели: