Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Шолц: ЕУ треба да се модернизира и да го олесни пристапувањето на нови членки

Сподели:

 

Европската унија треба да го олесни пристапувањето на новите членки, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, во интервју за германската новинска агенција ДПА и ги изложи своите планови за убедување Унијата да ги „модернизира“ своите процеси.

„Време е не само земјите кандидати, туку и самата Европска унија да се подготви за проширување на клубот“, изјави тој за ДПА.

„За да се случи тоа, мора да ги модернизира своите структури и процесите на одлучување. Нема да биде можно да се одлучува за се што е решено со едногласно гласање денес, со едногласно гласање во иднина“.
 

Тој додаде дека се надева дека ќе ги изнесе своите предлози на самитот на ЕУ закажан за четврток и петок. Шефовите на 27-те земји-членки на состанокот треба да ги разгледаат апликациите за членство во ЕУ од Грузија, Молдавија и Украина.

Ова ќе дојде само една недела откако Европската комисија препорача Молдавија и Украина да станат официјални кандидати за членство, мислење поддржано од Шолц.

Во моментов, прашањата за кандидатскиот статус мора да бидат едногласно договорени од сите 27 земји-членки, но во ЕУ долго време се расправа за ублажување на ова правило. Сепак, какви било реформи во процесот може да се спроведат само доколку има едногласна поддршка за таквите промени, наведува ДПА.

Сподели: