Спорт

Составот на Чешка за ЕУРО 2016

Сподели:

Селекторот на Чешка Павел Вирба го објави проширениот состав од 28 фубалери, за подготовките пред Евро 2016.

Czech1

Изненадување во овој состав е Томас Росицки кој за многумина е зачудувачко, бидејќи скоро една година беше надвор од терените поради повреда, а во оваа сезона тој има само еден натпревар како резерва за Арсенал и тоа само 19 одиграни минути.

Голмани: Петер Чех (Арсенал), Томаш Ваклик (Базел), Томаш Кубек (Слован Либерец).

Одбрана: Теодор Гебре Селасие (Вердер Бремен), Роман Хубник (Виторија Плзен), Павел Кадерабек (Хофенхајм), Михал Кадлец (Фенербахче), Давид Лимберски (Викторија Плзен), Даниел Пудил (Шефилд Вензди), Марек Сухи (Базел), Томаш Сивок (Бурсаспор) Андреј Захустел (Спарта Прага).

Среден ред: Владимир Дарида (Херта) Борек Докал (Спарта Прага), Даниел Колар (Викторија Плзен), Јан Коварик (Викторија), Ладислав Крејчи (Спарта Прага), Лукаш Маречек (Спарта Прага), Давид Павелка (Касимпаша), Јарослав Плашил (Бордо ), Томаш Росицки (Арсенал), Јиржи Скалак (Брајтон), Јозеф Сурал (Спарта Прага)

Напад: Давид Лафата (Спарта Прага), Томаш Нецид (Бурсаспор), Патрик Шчик (Бохемианс), Милан Шкода (Славија Прага), Матеј Видра (Рединг).

Чешка е во група со бранителот на трофејот Шпанија, Хрватска и Турција.

чешка1

The post Составот на Чешка за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: