Составот на Исланд за ЕУРО 2016


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/denesmagazin.mk/public_html/wp-includes/media.php on line 1679

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/denesmagazin.mk/public_html/wp-includes/media.php on line 1679
Сподели

Селекторот на Исланд, Ларжер Лагербек ги објави играчите кои ќе ја претставуваат земјата на првиот голем фудбалски настан, ЕУРО 2016 во Франција.

исланд1

Меѓу имињата се најде и ветеранот Ејдур Гудјонсен, кој со својте 38-години ќе биде меѓу најстарите фудбалери на шампионатот во Франција.

Голмани: Ханес Халдорсон (Бодо Глим) Јогмундур Кристинсон (Хамарби), Ингвар Џонсон (Сандерфорд)

Одбрана: Биркир Севарсон (Хамарби), Рагнар Сигурдсон (Краснодар), Карл Арнасон (Малме), Ари Скуласон (Алборг), Сверир Ингасон (Локерен) Хордур Магнусон (Чезена), Хортур Хермансон (Гетеборг ) и Хаукур Хауксон (АИК).

Средина: Арон Гунарсон (Кардиф), Емил Халфредсон (Удинезе), Гилфи Сигурдсон (Свонси), Биркир Бјарнасон (Базел), Јохан Гудмундсон (Чарлтон), Теодор Бјарнасон (АГФ), Рунар Сигурсон (Сундсвал), Арнор Траустасон (Норкопинг)

Напаѓачи: Ејдур Гудјонсен (Молде), Колбејн Сигторсон (Нант), Алфред Финбогасон (Аугсбург), Јон Бјодварсон (Кајзерслаутерн)

Исланд на ЕУРО 2016 се наоѓа во групата Ф заедно со Португалија, Австрија и Унгарија.

исланд

The post Составот на Исланд за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *