Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена организирана криминална група за криумчарење мигранти

  Денеска од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, при Сектор за криминалистички истраги, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, СВР Скопје, под раководство на Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: 53 случаи на криумчарење на мигранти и кривичен прогон против 62 лица

  Во интервјуто за вестите на АЛСАТ-М, на тема мигранти и постапки и мерки кои ги презема Министерството за внатрешни работи за зачувување на безбедност во државата и регионот, министерот Спасовски истакна дека и покрај тоа што на Блискиот Исток нема моментални активни жаришта на Блискиот Исток,  решението на проблемот на кризата мора да се […]

Вести Свет

Камион со мигранти се превртил во Мексико – преку 50 загинати

  Во сообраќајна несреќа во јужниот дел од Мексико, според локалните власти, загинале најмалку 54 мигранти при превртување на камион во кој биле пренесувани, пренесува ДВ. Според извештаи на очевидци, возачот на товарен камион во кој се наоѓале преку 100 луѓе, поради преголема брзина ја изгубил контролата врз возилото во една кривина. Во несреќата загинале […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена организирана криминална група за криумчарење мигранти

  Денеска од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, при Сектор за криминалистички истраги, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, СВР Скопје и СВР Струмица, под раководство на Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за Гонење на […]

Вести Свет Ударни вести

Канада не се откажува од планот да прими еден милион мигранти до 2020 година

Либералните власти во Канада не се откажуваат од плановите да примат околу еден милион мигранти од 2018 до 2020 година. Деталите околу иницијатива на Владата на премиерот Џастин Трудо ќе бидат претставени денеска од страна на министерот за финансии Бил Морно, кој што ќе го претстави проектот за федералниот буџет за периодот 2018- 2019. За […]