Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Годинава досега за 11% намален криминалитетот, за 4% зголемена ефикасноста

  Во утринската програма „Здраво Македонијо“ на Канал 5, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашањето како Министерството се справува со криминалот кај нас, потенцираше дека тоа е основата на работењето на Министерството за внатрешни работи во однос на секој предизвик од безбедносната сфера. „Во тој дел имаме поставено стратешки приоритети по кои […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Приведен на син на пратеник, секој мора да сноси одговорност

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на гостувањето во вестите на Канал 5, одговарајќи на прашање за приведувањето на син на пратеник и на висок полициски службеник, а во врска со недозволена трговија со дрога и оружје, рече: „Интензивни активности имавме изминатиот период. Одделот за организиран криминал при МВР, заедно со Јавно […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Почнува расправата за формирање независна агенција за борба против висока корупција и организиран криминал

  По долги години отпор од партиите, денеска Парламентот треба да ја почне расправата по Предлог законот за борба против тешките облици на организиран криминал и висока корупција, поднесен од пратеникот Павле Трајанов.   Со усвојувањето на овој закон се создаваат услови за искоренување на криминалот од функционери и други лица инволвирани во висока корупција. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Битката против криминалот не трпи селективност

  Во интервјуто за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ги коментираше обвинувањата од опозицијата во врска со наводни повластени криминални структури, категоризирајќи ги како комплетни дезинформации кои никако не соодветствуваат со реалноста. Наведувајќи дека располага со информации за средби на дел од овие криминални структури токму со највисоките претставници на опозицијата, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Мицкоски треба да даде оставка и отчет за Титаник

  Откако поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ пред суд признаа дека ја злоупотребувале службената положба во партиски цели, единствен отчет што треба да го даде Христијан Мицкоски е отчет за предметот Титаник, се наведува во денешното соопштение на СДСМ. Поранешни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ признаа дека постапувале незаконски, правеле изборни нерегуларности и незаконски финансирале кампањи. Со […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски измами и трудова експлоатација

    Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал-Национална единица за сузбивање на криумчарење на мигранти и Одделот за криминалистичка полиција сузбија криминална група од Тајван што вршела телекомуникациски измами и трудова експлоатација на државјани на Тајван, при што се приведени девет лица-државјани на Тајван. Криминалната […]

Вести Македонија Ударни вести

Национален регистар на вистински сопственици-квалитетна алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

  Заменикот на Претседателот на Владата, задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, заедно со заменик-амбасадорот на  Сојузна Република Греманија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот […]