Алтернатива Настани

Претставата „Народен непријател“ гостува на два меѓународни фестивали во Црна Гора

  Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ, месецов гостува на два меѓународни фестивали во Црна Гора. − Првото гостување беше вчеравечер на 37. издание на фестивалот „Град театар“ во Будва, кој годинава се одржува под слоганот „Сила, храброст и глупост“. Во рамките на овој фестивал, кој […]

Алтернатива Настани

Прва професионална претстава на македонски знаковен јазик за возрасни “УЛАФ СТЕ?”

  ARE YOU CRAZY? / УЛАФ СТЕ? Центар за култура Битола   Прва професионална претстава на македонски знаковен јазик за возрасни лица со оштетен слух и на говорен македонски јазик за љубителите на театарската уметност.   Претставата ги обработува проблемите на младите и фактот дека населението се иселува од државата. Авто-цензура која е присутна од […]

Алтернатива Настани

Успешна балканска турнеја на “РАЗВЕДИ МЕ” во режија на Роберт Ристов

  Театар Провокација во изминатите неколку дена ја имаше својата неколкудневна успешна балканска турнеја со претставата „РАЗВЕДИ МЕ“, во режија на Роберт Ристов.     Во претставата играат актерите Мирјана Поповска Ристов и Роберт Ристов, а во снимените видео материјали се појавуваат и актерите Зорица П.Панчиќ, Љубиша Савановиќ и Благоја Чоревски-Чоре. Претставата на еден експлицитен […]

Алтернатива Настани

МНТ ја најавува премиерата на „Дух“

Во 24 април, Македонскиот народен театар ќе ја изведе премиерата „Дух“, по текст на Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Ова е првата премиера од Годишната програма на МНТ, финансирана од Министерството за култура. Гораст Цветковски ја толкува главната улога – Александар Мара или Духот, а покрај него играат Никола Ацески, Емил Рубен, Тања Кочовска, […]