Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните вакцинирани со Синовак и Синофарм трета доза вакцина може да примаат по 3 месеци од ревакцина

  Националниот Комитет за имунизација, денеска донесе одлука, со која препорачува граѓаните кои се вакцинирани и ревакцинирани со вакцините на производителите Синовак и Синофарм, трета доза вакцина може да примаат после изминати три месеци од ревакцинација.   Вакцинацијата со трета доза е со вакцина на производителот Фајзер, а вакцинацијата е без закажан термин на кој […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Ревакцинацијата на македонските граѓани во Србија ќе биде во Ниш и Врање

  Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека утрово со слушнал со српскиот министер за здравство Златибор Лончар со кој договориле да се организира ревакцинирање на македонските граѓани некаде поблиску, односно Ниш или Врање. Најголем дел од граѓаните, треба да се ревакцинираат од 17 до 20 јуни, но детали каде ќе биде нивното ревакцинирање ќе […]