Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Инаугурирана новата претседателка Гордана Силјановска Давкова

Врз основа на член 81 став 9 од Уставот на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, денеска на 151. собраниска…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

ДИК: Утврден е редоследот на гласачкото ливче за претседателските избори

  На овие претседателски избори кои ќе се одржат на 24-ти април, гласачкото ливче за првпат ќе биде најдолго со…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Пендаровски ја официјализираше својата кандидатура за претседател 2024

  Претседателот Стево Пендаровски ја официјализираше својата кандидатура за втор мандат и упати повик до граѓаните да му дадат поддршка.…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Гордана Силјановска кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

  Пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова поднесе кандидатура во ВМРО-ДПМНЕ за претседателка на државата за претстојните избори. “Сакам  јавно да…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, за Претседател проф. д-р Гордана Силјановска Давкова

  Во врска со Јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Република Македонија крајниот рок за…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Апасиев и Ванковска ја поднесоа иницијативата за собирање потписи до ДИК

  Денес, претседателот на Левица, Димитар Апасиев и проф. Билјана Ванковска и официјално ја поднесоа Иницијативата за собирање потписи за…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Aрбен Таравари ја објави кандидатурата за претседател

  Претседателот на Алијанса за Албанците (АА) и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари денеска објави дека ќе биде кандидат за…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

СДСМ ја започна постапката за утврдување на кандидат за Претседател на државата

  СДСМ ја започна постапката за утврдување на кандидат за Претседател на државата за претседателските избори оваа година, објави Богданка…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Сашко Георгиев е избран за нов претседател на Судскиот совет

  На  продолжението од 439-та седница одржана на вчера, 4. мај, за претседател на Судскиот совет на Република Северна Македонија…

Повеќе