Вести Македонија Ударни вести

Министерство за правда: Во завршна фаза е новиот Закон за помилување

  Во Министерството за правда во завршна фаза е текстот на новиот закон за помилување, за којшто, како што се најавува, во најскоро време ќе биде подготвена драфт – верзија. Најзначајната измена што се предвидува е дека Претседателот ќе може да даде помилување само за казна, а не и за кривично гонење на поименично определени […]

Вести Македонија Ударни вести

Сашо Дукоски е избран за нов претседател на Трговска комора

  Сашо Дукоски е новиот претседател на Трговска комора при Сојузот на стопански комори на Македонија, кој беше едногласно избран на седница на Собранието. Фокусот на активностите на Дукоски во наредниот период ќе биде ставен на креирање на подобри услови за деловна активности во секторот трговија и зајакнување на капацитетите на Трговската комора. „Зголемување на […]

Вести Изјави Македонија

Претседателот Пендаровски: Неопходен е Закон за вонредна состојба

На иницијатива на Претседателскиот центар за политичко образование, денеска се одржа конференција на тема „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“. Конференцијата претставува почеток на поширока дебата на стручната и општата јавност, во однос на потребата на изготвување на Закон за вонредна состојба. Во своето обраќање на отворањето на конференцијата претседателот Пендаровски се осврна на […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Мукаетов претседател на РФМ уште 4 години со апсолутна поддршка од сите ракометни клубови

  Живко Мукаетов останува претседател и ќе продолжи да раководи со Ракометната Федерација на Македонија и во наредните четири години. Мукаетов ја доби поддршката на сите 54 клубови и ракометни здруженија во пресрет на Изборното собрание што ќе се одржи во недела во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Сите ракометни колективи со право на глас […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Џо Бајден е избран за нов претседател на САД

  Кандидатот на Демократската партија на САД, Џо Бајден е 46. Претседател на САД, јавија светските медиуми. Асошиејтед прес попладнево објави дека Бајден го поразил републиканскиот кандидат Доналд Трамп. Изборот на новиот американски претседател доаѓа откако беа објавени резултатите во сојузната држава Пенсилванија, со што Џо Бајден освои вкупно 273 електорски гласа од неопходните 270 […]

Вести Свет Ударни вести

Грција ја доби првата жена претседател на државата – Екатерини Сакеларопулу

  Грчките пратеници денеска ја изгласаа Екатерини Сакеларопулу за претседателка на државата, пренесе РСЕ. За неа гласаа 261 пратеник од 300 пратеници колку што има грчкиот парламент. Сакеларопулу, која ќе биде првата жена претседател на Грција, ја предложи актуелниот премиер и претседател на Нова Демократија Кирјакос Мицотакис. Таа ќе ја преземе функцијата на 13 март […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Обраќање на претседателот Пендаровски во Собранието на Република Северна Македонија

Почитувани граѓани, почитуван претседател на Собранието, Почитувани пратеници, почитувани министри, ценети гости, Ваши Екселенции, претставници на медиумите, Во моето прво обраќање во овој парламент, на 12 мај оваа година, се обврзав јавно на одговорно однесување, како што доликува на претседател избран на директни и општи избори, со гласовите од сите етнички заедници. Тоа подразбира да […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Можен е консензуален кандидат за претседател

СДСМ се уште го нема дефинирано својот став дали да оди на предвремени избори, оти дилемата е дали да се оди на нов мандат или да се фокусираат на евроинтеграциите и добивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев по посетата на Клиниката за неврологија заедно со министерот за здравство Венко Филипче. […]

Вести Свет

Квим Тора избран за каталонски претседател

Каталонскиот парламетн го избра Квим Тора за претседател, со што се спречени нови избори во Каталонија, јави Ројтерс. Тора собра 66 гласови, додека 65 пратеници гласаа против. Него за претседател на Каталонија го предложи поранешниот лидер, Карлес Пучдемон.    

Вести Изјави Свет

Германија: Претседателот Штајнмаер ги повикува партиите да формираат влада

Штајнмаер, кој ги повика политичките лидери да ги преиспитаат своите ставови и повторно да се обидат да формираат Влада, денес ќе се состане со челните луѓе на Зелените и на Слободната демократска партија БЕРЛИН (АА) – Германскиот претседател Франк Волтер Штајнмаер се состана со партиските лидери по неуспешните разговори за формирање на новата влада меѓу […]