Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен суд апелира за прецизно известување во врска со пресудата на Јанакиевски

  Во однос на одредени медиумски известувања и коментари за одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, на апликантот Миле Јанакиевски против РСМ и наводите дека „притворот бил неосновано определен“, Основниот кривичен суд – Скопје апелира до медиумите, но и правните критичари дека е потребно прецизно и дословно известување за вакви сензитивни теми. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривичен суд го засметува времето во притвор на Миле Јанакиевски

  Во однос на непотврдените информации кои викендов беа лиферувани во јавноста во однос на обвинетиот Миле Јанакиевски, кој по правосилна пресуда врз основа на ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА за предметот „Титаник“ е спроведен на издржување на казната затвор, Основниот кривичен суд ја информира јавноста дека: Во донесената пресуда врз основа на признание на вина со […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Она што му се случува на Миле Јанакиевски е целосна неправда

  При денешната посета на општина Карбинци, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на тоа што Миле Јанакиески започна со ефективен притвор, а од СДС велат дека се испорачува правдата, истакна дека за да правдата се испорача треба на седница на влада да дојдат МВР и сите комплетно да ги […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јанкуловска, Јанакиески и Протоѓер признаа вина во случајот „Титаник“

  Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер, Миле Јанакиески, Мунир Пепиќ и уште четворица други лица кои се обвинетите во случајот на поранешното СЈО „Титаник“ за злосторничко здружување и неколку кривични дела поврзани со изборни злоупотреби на денешното судско рочиште признаа вина. Екс-министерката Јанкулоска рече дека по основ на обвинението кое е во правна сила повеќе од […]