Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Шолц: ЕУ треба да се модернизира и да го олесни пристапувањето на нови членки

  Европската унија треба да го олесни пристапувањето на новите членки, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, во интервју за германската новинска агенција ДПА и ги изложи своите планови за убедување Унијата да ги „модернизира“ своите процеси. „Време е не само земјите кандидати, туку и самата Европска унија да се подготви за проширување на клубот“, изјави […]