Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Телефонски разговор Османи – Кулеба

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Во рамки на разговорот, Османи информираше за одлуката Северна Македонија да се приклучи кон Основачката група за формирање Специјален трибунал за казнивост на кривичното дело агресија против Украина. “Ваквиот чекор претставува уште една потврда за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи-Кулеба: Русија да се врати на принципите на ОБСЕ, страдањето на цивилното население е недозволиво

  Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи денеска за време на посетата на Украина оствари работна средба со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи најсилно ја осуди континуираната руска агресија против Украина. Тој потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Изрази осуда за последниот што се случи во Днепар, во кој имаше […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР Османи и Кулеба разговараа по повод Денот на независноста на Украина

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по повод Денот на независноста на Украина, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба. Упатувајќи искрени честитки по повод Националниот ден, министерот Османи изрази поддршка за борбата на украинскиот народ, која воедно претставува борба за нашите заеднички современи и демократски вредности, како […]