Вести Македонија Ударни вести

Црвен крст со акција за помош на настраданото население во Либија

  Катастрoфалните поплави во источна Либија предизвикани од поројните дождови од ураганот „Даниел“, кои се случија на 10 септември 2023 година опустошија повеќе градови на средоземноморското крајбрежје. Направени се значителни штети на инфраструктурата, вклучително и на патната мрежа, а прекината е и телекомуникациската мрежа. Најтешка е ситуацијата во градот Дерна, каде се говори за над […]

Вести Свет Ударни вести

Словенија го прогласи 14. август за неработен ден

  Владата на Република Словенија одлучи понеделник, 14 август да го прогласи за ден на солидарност, а граѓаните ќе добијат слободен ден за да помогнат во санирање на штетите од поплавите. Премиерот Роберт Голоб соопшти дека земјата сака да го заврши тешкиот период во духот на солидарноста и дека луѓето ќе добијат слободен ден за […]

Вести Македонија Ударни вести

Помош на настраданото население погодено од катастрофалните поплави во Словенија

    Катастрофалните поплави предизвикани од силното невреме, кое во изминатите денови ја погоди Словенија, на жал предизвика големи материјални штети и човечки загуби. Илјадници луѓе се евакуирани од своите домови ширум Словенија. Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува жалење и сочувство до Словенија и сите нејзини граѓани за загубите и штетите претрпени во […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Најмалку 81 загинати во поплавите во Германија и преку илјада лица се исчезнати

  По катастрофалните поплави во западна Германија, бројот на жртвите порасна на најмалку 81, преку илјада лица се сметаат за исчезнати. Владата вети помош за настраданите подрачја, пренесува Дојче веле. Прекините на електричната енергија и на телефонските линии и натаму го отежнуваат поточниот преглед на ситуацијата во покраините Севера Рајна Вествалија и Рајнланд-Пфалц, кои се […]

Вести Изјави Македонија

Шилегов: Панорамското тркало е стопирано, среќа што не е цело платено

Изградбата на Панорамакото тркало е стопирана, жива среќа што не е платено цело, па ќе можеме да заштедите од парите на граѓаните, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Договорот за изградба, како што кажа тој, е ставен во мирување, а она што досега е изградено е платено. – Последните денови покажаа дека мегаломанскиот проект „Скопје […]