Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство врз новинарска екипа

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во […]

Вести Македонија Ударни вести

Лишен од слобода насилникот кој нападна снимател на ТВ 24

  Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје го лишија од слобода М.П. (67) од Скопје, постапувајќи по пријава од Љ.И. (42) од Скопје, снимател во ТВ 24, дека денеска околу 14.20 часот на ул. Пржино во Скопје бил физички нападнат од М.П.. Веднаш по добиената пријава, од страна на полициски службеници […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор и постапка против маж од Гевгелија кој ја претепа сопругата

  Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Тетово со протестен марш се солидаризира со Приштина против насилството врз жените и девојчињата

  „5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Да се протестира достоинствено и без насилство

  Неприфатливо е користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. Настанот кој се случи вчера во Скопје не смее да се повтори, бидејќи нема ништо позначајно од мирот и безбедноста на сите граѓани, изјави претседателот Пендаровски. Упатувам апел до сите организатори на протестите, кои овие денови се одвиваат во Северна Македонија, да преземат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Собранието не дозволува насилство во која било форма

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и претставници на политичките партии во Собранието. На поканата се одзваа координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски, потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и пратеничката од Алтернатива, Сафије Садики Шаини. Иако поканети, не присуствуваа претставниците од опозициските партии […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Насилството врз лекарите со загрижувачка димензија, потребно е итно носење на измени на Кривичниот законик

  Вербалното и физичко насилство е сериозен проблем со кој се соочуваат докторите во секојдневното извршување на своите работни активности и потребно е итно преземање на мерки кои ќе придонесат за подобрување на состојбите, апелира Лекарската комора на Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 12 Март, Европски ден за подигање на свеста за насилството врз […]

Вести Македонија Ударни вести

Мобилна апликација за помош на жртвите на насилство „Биди безбедна”

  Првата мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство “Биди безбедна”, креирана од Министерството за труд и социјална политика заедно со UNDP, достапна е на три јазици: македонски, албански и ромски. Апликацијата ќе им помогне на жртвите на семејно насилство брзо и едноставно да побараат помош и поддршка, без разлика на времето […]

Вести Македонија Ударни вести

Шахпаска: Ниту еден човек, ниту една жена, не смее да биде предмет на насилство

  Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денска беше во посета на еден од шелтер центрите за сместување и психо-социјална подршка на жени жртви на насилство и семејно насилство. Целта на посетата на министерката Шахпаска беше да им се даде безрезервна поддршка на жените кои преживеале насилство од своите партнери или друг член […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Секој од нас да има нулта толеранција на сите форми на родово базирано насилство

  Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија цел е подигање на свеста за заштита и спречување на насилство врз жени и девојчиња и родово базираното насилство. Претседателот Пендаровски во пораката истакна дека е нужно секој од нас да има нулта толеранција на […]