Вести Македонија Ударни вести

Засилени контроли на МВР – дрога, пиротехника, насилство

  Во текот на изминатата недела, од 25 до 31 декември, преземени се засилени оперативни мерки и превентивни активности  од страна на МВР, во функција на поголема безбедност на граѓаните:   -Приведени се околу 50 лица по разни основи, за недозволена трговија со дрога, нарушување јавен ред и мир, непријавен престој во државата, трговија со […]

Вести Македонија Ударни вести

Жена осомничена за обид за убиство на поранешниот партнер

  Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничената 46-годишна скопјанка, на паркинг на улицата „Никола Карев“, при вршење семејно насилство, со умисла се обидела да го […]

Вести Македонија

Герасимовски на средба со родителите од Дебар Маало кои алармираа за насилно однесување во општината

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски денеска повторно оствари средба со родителите од Дебар Маало кои минатата недела алармираа за девијантно однесување во делови од општината. На средбата стана збор за поднесување на петиција до Министерство за внатрешни работи, Министерство за образование и Министерство за труд и социјална политика со цел да се изнајдат […]

Вести Македонија Ударни вести

Во Струмица 13 лица нападнале службено лице при вршење работи на безбедноста

  Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 13 лица за кои постои основано сомнение дека во соизвршителство сториле кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста според член 383 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Сите осомничени заедно, на 18 август, нападнале […]

Вести Свет

Нов протест „Србија против насилството“ во Белград

  Нов, шести по ред, протест „Србија против насилството“, ќе се одржи попладнево во Белград, со почеток во 18 часот, јавија српските медиуми. Демонстрантите ќе се соберат пред Народното собрание, од каде ќе продолжат до Правниот факултет, па потоа до Славија и до зградата на Владата, околу која граѓаните ќе направат прстен. Фокусот на денешниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Да се пријавуваат насилствата во училиштата, институциите постапуваат по секоја пријава

  Институциите на системот постапуваат по секоја пријава за случај за врсничко насилство или било какво девијантно однесување во училиштата, изјавија од Министерстовот за образование и наука. Државата има развиено механизам кој го сочинуваат сет закони, проектни мерки и активности за детекција и справување со врсничко насилство. Граѓаните треба да се охрабрат да пријавуваат било […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор за тетовец за семејно насилство

  Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против едно лице на возраст од 21 година, за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Противправно лишување од слобода согласно 140 став 2 во врска со став […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Лекарска комора ги поздравува измените на КЗ за казнување насилство врз здравствените работници

  Лекарската комора како професионално здружение на сите доктори по медицина во нашата земја го поздравува носењето на измените на Кривичниот законик со кои вербалното и физичкото насилство над лекарите и другите здравствени работници се смета за кривично дело “спречување службено лице во вршење службено дејствие” и соодветно ќе се казнува. Со новите измени во […]

Вести Македонија Ударни вести

Велешанец ја наведувал на проституција сопствената сопруга

  Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2016 до октомври 2022 година, осомничениот во повеќе наврати вршел семејно насилство […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство врз новинарска екипа

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 67-годишник, на 14 ноември, со грубо навредување и со грубо насилство ја загрозил сигурноста на телевизиска екипа која снимала прилог во […]