Вести Македонија

Кривични пријави за вработени во СВР Велес и СВР Битола за измама

  СВР Велес до ОЈО Велес поднесе кривична пријава против О.К. (41) од Велес, вработен во СВР Велес, и Н.К. (46) од Битола, вработен во СВР Битола, поради основано сомнение дека првопријавениот е сторител на кривично дело „измама“, казниво по член 247 од Кривичниот законик, кое го сторил на тој начин што со намера да […]

Вести Македонија

Кривични пријави за двајца од Македонски Брод, предизвикале пожар од догорче од цигара

Секторот за внатрешни работи Битола- Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод    поднесе кривична пријава против С.И.(48) и Ј.И.(49) двајцата од Македонски Брод поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела „предизвикување општа опасност“ предвидено и казниво по член 288 став 4 и кривично дело „предизвикување шумски пожар“ казниво по член 227 […]