Вести Македонија

МВР регистрира 755 прекршоци за неносење маска

  Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државава, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 755 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.

Вести Македонија Ударни вести

Во Скопје санкционирани 515 возачи

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 515 мерки, меѓу кои 42 за возење без возачка дозвола, 37 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, 113 санкции за непрописно паркирани возила, 8 за управување […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР акции во сообраќајот: Во Скопје санкционирани 331 возачи, во Велес 137

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 331 санкција, меѓу кои за возење без возачка дозвола 49 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 93 прекршоци, 42 технички неисправни и […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 704 прекршоци за неносење лична заштита на лице

  Во текот на изминатото деноноќие на територијата на држававаа, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 704 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Вести Македонија

301 санкционирани возачи во Скопје,128 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (05.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 301 санкција, меѓу кои возење без возачка дозвола 13 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење 128 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани возила […]

Вести Македонија Ударни вести

Засилени сообраќајни контроли во Охрид: 60 санкции за еден час

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Охрид, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција во Охрид. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се […]

Вести Македонија

Во недела посебен режим на сообраќај на ул.„Македонија“ во Скопје

Во периодот од 20.00 часот на 04.10.2020 (недела) до 06.00 часот на 05.10.2020 (понеделник), на ул.„Македонија“, пред хотел „Бристол“ во Скопје, поради снимање на филм, Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на споменатата сообраќајница, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. За таа цел, МВР апелира […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Нула толеранција за насилниците!

Денеска Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Одделение за истражување и гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања поднесе кривична пријава против П.Г., полициски службеник вработен во СВР Битола поради основано сомнение дека сторил кривично дело […]

Вести

Посебен режим на сообраќај во Скопје за 23 и 24.09

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека на 23 и 24. 09. 2020 (среда и четврток) ќе се одржи меѓународна спортска манифестација –„ФИС ролер ски куп Скопје“ во организација на град Скопје, Агенција за млади и спорт, Скијачка федерација на Република Северна Македонија, Клуб за биатлон и нордиски дисциплини „Олимпик скии “ […]

Вести Изјави Македонија

Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“. Тој по давање на исказот во ОЈО, во изјава за медиумите рече дека пријавители се Мерсиха Смаиловиќ, Тања Милевска и Хелсиншкиот комитет […]