Алтернатива Настани

Филмот „Дедо и внук“ на Илија Пиперкоски награден на The Buddha International Film Festival

  Играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски ја освои наградата за најдобра режија на The Buddha International Film Festival. TBIFF е посветен на прикажување нови и иновативни филмови додека ја поттикнува следната генерација на филмаџии. Фестивалот е силен поборник за социјални промени и ја охрабрува културната разновидност и разбирање меѓу народите. Се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата издвои 54 милиони денари за награда на здравствените работници

  Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19 вирусот. Парите ќе бидат наменети за вработените во Ковид центрите во Скопје и во болниците во останатите градови низ земјава. Овие 54 милиони се дел од вкупно […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Коле Ангеловски и Зорка Тодорова-Младеновиќ добитници на наградата „Златен објектив“

    На церемонијата што ќе се одржи денеска во просториите на Кинотека, во 13 часот, на актерот и режисер Коле Ангеловски и на костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ ќе им бидат врачени наградите „Златен објектив“. Директорот на Кинотеката, Владимир Ангелов, ќе им врачи пригодни плакети и значки „Златен објектив“ на годинашните лауреати, а слово за нивното […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Добиените посланија „Св. Мајка Тереза“ и признанието за хуманост ги посветувам на сите здравствени работници

  “Особена чест се добиените посланија „Св. Мајка Тереза“ и признанието за хуманост доделени од Граѓанската Асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“. Ги посветувам на сите здравствени работници кои неуморно се борат за спасување на секој пациент, за подобрување на здравјето на секој граѓанин, во услови на Ковид-19, но и секојдневно. Оваа награда ја посветувам и на […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Карпош додели по 10.000 денари – награда за првенците на генерација

  Со одлука на членовите на Советот на Општина Карпош, 10 полуматуранти-првенци на генерација од сите основни училишта кои се наоѓаат на територијата на локалната самоуправа, ќе добијат финансиски награди од по 10.000 денари поединечно, средства од општинскиот буџет. Приватната здравствена установа „Жан Митрев“ со донација од околу 500.000 денари хортикултурно ќе го облагороди и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Згрижување и материјална помош за филмската екипа на „Медена земја“

  Владата на вчерашната седница донесе повеќе заклучоци за оддавање достојно признание на авторите на филмот „Медена земја“, кој по серијата највисоки меѓународни филмски признанија, е номиниран за највисоката филмска награда „Оскар“ во две категории. Како признание за овој најголем филмски успех на македонските филмски уметници и протагонисти на филмот „Медена земја“, Владата усвои повеќе […]

Алтернатива Македонија Настани Ударни вести

Фондација”Славко Јаневски”: За наградата „Роман на годината“ конкурираат 38 дела

      Жири-комисијата за годинашната награда „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ во соработка со Град Скопје, а под генерално покровителство на „Комерцијална банка“ АД, во состав Николина Андова Шопова (претседателка), Милован Стефановски (писател), Весна Мојсова Чепишевска (професорка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“), […]

Вести Македонија Ударни вести

Доделени годишните награди на ЗНМ

По повод 72 годишнината од формирањето на Здружението на новинари на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ за животно дело и истражувачка сторија. Добитници на наградата за истражувачко новинарство се Менче Атанасова Точи и Снежана Лупевска Созен, а наградата за животно дело му припадна на новинарот Љубомир Гајдов. Претседателот на ЗНМ Насер […]

Вести Македонија Музика и Филм

„Исцелител“ ја освои главната награда за најдобар филм во Холивуд

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески, ја освои наградата за најдобар филм во меѓународната селекција на фестивалот во Санта Барбара, Калифорнија, една од најзначајните смотри на независен авторски филм во САД. „Ви благодарам Санта Барбара за прекрасната награда. Ми претставува огромна чест што името на нашиот филм е таму заедно со наградените актери и познатите […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Мобил Фестивал 2017“ – пријавување филмови снимени со мобилен телефон

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал“ објавува отворен повик за пријавување филмови за осмото издание, кое ќе се одржи од 10-ти до 18-ти ноември во Скопје. Право да се пријават имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон кои не се подолги од 10 минути, а истите претходно не биле […]