Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел го започна скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија. „Отворени се преговорите со Европската Унија! После 17 години чекање, денеска во Брисел се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Усвоена преговарачка структура за преговорите со Европската Унија

  Владата на Република Северна Македонија одржа тематска едница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше и се обрати и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир.     На седницата, премиерот Ковачевски се заблагодари на сите членови за досегашните заложби и трудот вложен во евроинтегративниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Борел: На патот кон ЕУ нема да го изгубите својот идентитет

  “Денеска е ден кога се постигнува клучен пробив за Северна Македонија и за Западниот Балкан, но и за ЕУ во целина”, изјави во Брисел вискиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жосеп Борел на првата Меѓувладина конференција со која е отворен процесот на пристапни преговори на земјава со Унијата.       […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: По 17 години ги отвораме преговорите со ЕУ со заштитен и автентичен македонски јазик, идентитет и традиција

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и Претседателот на Владата на Албанија Еди Рама, утрово во Брисел имаа заеднички состанок со Претседателката на европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, и со премиерот на Чешка Петр Фиала како претставник од чешкото претседателство.   По состанокот премиерот Ковачевски заедно со останатите присутни одржаа прес-конференција. Во продолжение е […]

Вести Македонија Ударни вести

СОНК и МОН закажаа нова средба во петок

  Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука (МОН) денеска во седиштето на Синдикатот одржаа уште една средба на преговори за усогласување на платите на вработените, во дејностите основно и средно образование, како и за дефинирање на крајни рокови за склучување на новите колективни договори за основно и […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери: ЕУ без одлагање да утврди датум за старт на преговорите за членство со С.Македонија и Албанија

  „Европската интеграција: Западен Балкан, додадена вредност на Јадранско-Јонскиот регион и на Европската унија“ “Неопходно е Европската унија без одлагање да го утврди датумот за одржување на првата меѓувладина конференција, со која ќе биде означен почеток на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија и тоа е најдобро да се случи за време на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти

  Членството на СОНК не се согласи со владината понуда за покачување на платите од 12 проценти, и натаму останува на барањето за покачување од 18,4 проценти. Продолжува штрајкот на вработените во основното и средното образование, а од денеска градинките пак ќе ги примаат децата од предучилишна возраст. Советот на Синдикатот за образование како причина […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее да чека ни ден повеќе

  Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Оливер Вархеји.     На средбата, на која присуствуваа и вицепремиерот Фатмир Битиќи и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор најпрво во САД, а потоа на било кое друго место, за да го нема во земјава и да не ги застапува своите ставови околу спорот со Бугарија. Димитров рече дека нема доверба во министерот за […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, пренесува РСЕ. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил Петков пред […]