Categories: Вести, Изјави, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Усвоена преговарачка структура за преговорите со Европската Унија

  Владата на Република Северна Македонија одржа тематска едница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски: По 17 години ги отвораме преговорите со ЕУ со заштитен и автентичен македонски јазик, идентитет и традиција

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и Претседателот на Владата на Албанија Еди Рама, утрово во Брисел имаа заеднички состанок…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Џафери: ЕУ без одлагање да утврди датум за старт на преговорите за членство со С.Македонија и Албанија

  „Европската интеграција: Западен Балкан, додадена вредност на Јадранско-Јонскиот регион и на Европската унија“ “Неопходно е Европската унија без одлагање…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее да чека ни ден повеќе

  Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Димитров: Немам целосна доверба во министерот Османи – бара решение со Бугарија по секоја цена

  Никола Димитров денеска на прес-конференција изјави дека во последната година водел внатрешни битки, дека добивал понуди да биде Амбасадор…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Свет, Ударни вести

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, пренесува РСЕ. Како што…

Повеќе