ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска преку денот ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен западен и северозападен ветер. Претпладне во западните делови со повремен локален дожд, a на планините особено во западните делови ќе има повремени и локални врнежи ид снег. Максималната температура ќе достигне од 8 до 20 степени.

Во Скопје, променливо облачно, предпладне со појава на слаба магла преку денот ќе има и сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец. Температурата ќе достигне до 13 степени.

Во наредните денови ќе преовладува облачно време со сончеви периоди, но со повисока температура, врнежи од дожд, а на повисоките места нов снег.