Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Обезбедивме трајна стабилност. Нека ни е честито, да бидеме горди!“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, по повод потпишувањето на протоколот за членство на нашата земја во НАТО од страна на 29-те земји членки, упати честитка до сите граѓани.

Честитката ви ја пренесуваме во целост:

„Ова е голем, историски ден за сите наши граѓани. Денес, најголемиот безбедносен сојуз на светот, НАТО, ни кажа добредојде. Денес седнавме рамо до рамо со нашите сојузници, на иста маса, во иста алијанса. 

Среќни сме, и треба да бидеме, бидејќи обезбедивме трајна стабилност за нашата земја. Обезбедивме сигурност, безбедност и мир. Прогресот и развојот сега се незапирливи. 

Нашите генерации и децата на нашите генерации ќе живеат подобро, во земја и во регион кои зрачат со надеж. Нека ни е честито, да бидеме горди!“

Сподели: