Алтернатива Настани

НАСТАНИ: ILLUSTRATOR ЗА ПОЧЕТНИЦИ

Brainster, Почеток на курсот:  27 Јуни. 17:00ч Научи како да работиш во Adobe Illustrator – омилената алатка на дизајнерите и маркетинг агенциите. Дали до сега сте правеле маркетинг кампања во која требало да бидат вклучени веб и принтани материјали, флаери, постери, билборди? Можеби започнувате свој бизнис па ви треба дизајн? Научете Illustrator и олеснете си го животот […]

Алтернатива Настани

Авионот на соларна енергија “Solar Impulse 2” тргна на пат преку Атлантикот

Крајна дестинација на патот од 90 часа е Севиља во Шпанија ЊУЈОРК (АА) – Авионот на соларна енергија “Solar Impulse 2” (SI 2) полета од Њујорк и го започна своето патување преку Атлантскиот Океан, јавува Anadolu Agency (AA). Пилотот на авионот, Бертран Пикард, соопшти дека планира за 90 часа да биде во Севиља, Шпанија. Пикард […]

Алтернатива Настани

Леонардо Ди Каприо ќе сведочи на суд поради филмот „Волкот од Вол Стрит”

Ендрју Грин, поранешниот извршен директор на брокерската куќа „Стратон Оакмонт”, бара 25 милиони долари оштета. ЊУЈОРК (АА) – Славниот американски актер Леонардо Ди Каприо ќе сведочи на суд поради филмот „Волкот од Вол Стрит” (The Wolf of Wall Street) за тужбата која Ендрју Грин ја поднесе против продукциската куќа на филмот бидејќи во него бил […]

Алтернатива Настани

ЧЕТВРТО ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ПРАЈД ВИКЕНД ОД 23-26 ЈУНИ

Годинава по четврти пат, од 23-ти до 26-ти јуни, во кино Култура се одржува Скопје прајд викенд, овој пат во организација на Коалицијата Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници и ЛГБТИ-Центар за поддршка при Хелсиншкиот комитет. Целта на серијата настани во рамки на Викендот на гордоста е да креираат простор и да промовираат понуди […]

Алтернатива Настани

Најавен ден на Мајкрософт посветен на граѓанскиот сектор

Фондацијата „Метаморфозис“, заедно со локалната канцеларија на „Мајкрософт Македонија“ задутре, 21 јуни, организира ден на „Мајкрософт“, посветен на граѓанскиот сектор „Со технологија до успех“. Настанот, кој задутре во 10 часот ќе се одржи во Конгресниот центар на Скопски саем, ќе им овозможи на претставниците на граѓанскиот сектор да дознаат повеќе за нивните можности како да […]

Алтернатива Настани

ФАУСТ – театарска претстава

МНТ,  24 јуни Последната претстава на големиот Томаж Пандур, Словенско народно гледалишче Во поставката на Фауст, големата копродукција на Словенско народно гледалишче и 63. Фестивал Љубљана, која за жал стана негова последна претстава во театарскиот опус, Томаж Пандур, признаениот и меѓународно најуспешниот словенечки театарски режисер, по трет пат во својата богата кариера се соочи со еден […]

Алтернатива Настани

PMG RECORDINGS FESTIVAL 6

Капан Ан, 24 Јуни, 23:00ч Актуелната состојба во PMG Recordings изложена на око на јавноста PMG RECORDINGS FESTIVAL #6 во време на изразена борба за ОПСТАНОК по сите параметри ја интензивираме нашата ЉУБОВ ја заложуваме нашата МУЗИКА ги изложуваме нашите ТЕЛА СКОПЈЕ е наш град ВО СКОПЈЕ УЛИЦИТЕ ПЕАТ

Алтернатива Настани

НОВА РЕЛИГИЈА – изложба

 Музеј на Современа Уметност,  22 Јуни Во 20.00 часот на 22 јуни придружете ни се на отворањето на „Нова религија“, првата изложба на Дејмиен Хрст во Македонија. Изложбата на еден од најзначајните современи уметници во светот претставува 44 графики и четири скулптури. Делата ги истражуваат вечните теми: живот, религија, смрт и вера. Ова се главни теми […]

Алтернатива Настани

БИТОЛА ОТВОРЕН ГРАД 2016 – фестивал

МКЦ, Битола   22 Јуни, 12:00ч Младински културен центар – Битола (МКЦ-Битола), по јубилеен 15-ти пат оваа година, го организира Меѓународниот младински арт фестивал “Битола отворен град 2016“. Целта на фестивалот е да придонесе во афирмацијата на Битола како град со позитивни вредности и креативна енергија и нејзина промоција како центар на прогресивната младина во југоисточна […]

Алтернатива Настани

ЈОГА ХЕПЕНИНГ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ЈОГАТА

City Hall Center,  19 Јуни, 09:30ч Почитувани, По повод Меѓународниот ден на јогата, Индиската Амбасада од Софија, во соработка со македонските јога друштва и школи, Ве покануваат на целодневен јога хепенинг, кој ќе се одржи во НЕДЕЛА, 19.06.2016 година. Настанот започнува во 09.30 часот со обраќање на Н.С.Амбасадорот на Бугарија и Македонија Раџеш Кумар Сачдева. Во […]