Алтернатива Скопје Чита

ЧУДО ОД ЖЕНИ – АНА БУНТЕСКА

моите жени се чудо… мајки со шест пара очи за чедата и уште два на тилот (за секој случај) љубовници кои купуваат долна облека во секс шопови и чорапи со жартери пред подзинатите продавачки сопруги кои меѓу перење и пеглање го затоплуваат ручекот и со насмев го пречекуваат саканиот ќерки кои трчаат да испазарат за […]

Статуси

ФБ СТАТУС: ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Дали Никола Груевски е готов? Минатата недела пристигнаа првите два Обвинителни предлози од СЈО. Првото за уништување на документација поврзана со прислушкувањето, а второто за шамарите во Општина Центар. Многумина реагираа дека ова се „ситни дела“ за кои ќе одговараат само „ситните риби“. Пропагандистите, мегафоните и „кликачите“ на ВМРО-ДПМНЕ го поставија и прашањето зошто Катица […]

Алтернатива Настани

ПРОМОЦИЈА: “ГРАДОТ ШТО ВЕЌЕ НЕ Е МОЈ”- ЈОВИЦА ИВАНОВСКИ

Промоција на новата поетска збирка на Јовица Ивановски, ГРАДОТ ШТО ВЕЌЕ НЕ Е МОЈ, во издание на Темплум. 21.09. (среда) во 20 ч., Клуб-ресторан МКЦ! За книгата ќе зборуваат: Влатко Галевски, Владимир Боројевиќ и Иван Шопов. Песни од книгата ќе читаат: Емил Рубен, Ана Голејшка и Саша Павловиќ-Фрешко ВРАТЕТЕ НИ ГО ГРАДОТ Вратете ни го […]

Алтернатива Скопје Чита

РИНГИШПИЛ – ЈОСИП КОЦЕВ

Ако треба да се пуштиме јас и ти, нека биде ноќва, нека биде утре… Да изградам свет, да позајмам тело, да не биде овде, да не бидам јас… Ако мора да се пуштиме јас и ти, заплеткани на две лулашки од стар, расклатен рингишпил, нека биде молња, нека биде миг, да се судриме силно со […]

Алтернатива Настани

20-то ИЗДАНИЕ НА БЛУЗ И СОУЛ ФЕСТИВАЛ

Легендарниот блуз пејач Тери Еванс и гитаристот Џо Коломбо се првите ѕвезди кои ќе настапат на овогодинешното, 20-то издание на Блуз и соул фестивал, со почеток од 20:30 часот во Сити Хол. Тери Еванс е дел од легендарната генерација на блуз и соул пејачи, предводена од Сем Мур, Попс Стејплс, Мајти Сем МекКлејн и други. Добитник […]

Статуси

ФБ СТАТУС: СИНОЛИЧКА ТРПКОВА

Пишував јас колумни и кога бев студент, во Студентски збор, чиј уредник беше Горан Михајловски. Пишував кога бев во екот на славата. Се шегував на сметка на мојата голотија и популарност, кога многумина од вас мочаа во гаќи, и ги критикував театарските критичари, (бев на репертоари и во двата театри) по име и презиме, онака […]

Алтернатива Настани

ВО МИНХЕН ДЕНЕСКА ПОЧНА 183.ОКТОБЕРФЕСТ

Од денеска 17 септември започнува традиционалниот 183. Октоберфест во Минхен, најголемиот фестивал на пивото и ќе трае се` до 03 октомври. Се очекуваат околу шест милиони посетители од целиот свет. Фестивалот ќе се празнува во 14 големи и многу мали шатори и ќе се слави непрекинато. Постојани придружници: переци, колбаси и пиво. Октоберфест оваа година […]

Алтернатива Настани

ПОЧИНА ДРАМАТУРГОТ ЕДВАРД ОЛБИ, ТРИКРАТНИОТ ДОБИТНИК НА “ПУЛИЦЕРОВАТА НАГРАДА”

Авторот на познатат драма „Кој се плаши од Вирџинија Вулф?“, Едвард Олби, почина на 88 годишна возраст по кратко боледување. Неговиот помошник потврдил дека уметникот починал во својот дом. Олби е трикратен добитник на Пулицеровата награда, и без сомнение беше најголемиот американски драматург по смртта на Артур Милер и Аугуст Вилсон. Неговата кариера траеше 50 […]

Алтернатива Настани

НАСКОРО БОКС СЕТ СО НЕОБЈАВЕНИ ПЕСНИ, ИНТЕРВЈУА И ФОТОГРАФИИ НА ДЕЈВИД БОУВИ

Списанието „Ролинг стоун“ најавува дека необјавениот албум “The Gouster” ќе биде достапен во бокс-сет, каде обожавателите на музиката на Боуви ќе можат да уживаат во опусот на неговиот неповторлив и оригинален стил. Последниот албум на Боуви не подразбирал дека се тоа единствени негови песни снимени пред смртта. Неговиот мјузикл „Лазарус“ ќе биде достапен кон крајот на […]

Алтернатива Скопје Чита

НЕКОГО МОРА ДА САКАШ – ИВАН МИНАТИ

  Некого мора да сакаш макар тоа трева, река, дрво или камен било, некому мораш да наслониш рака на рамо гладен таков да се наситиш близина некому мораш, мораш, тоа е како леб, како голтка вода, мораш да ги дариш своите бели облаци плашливите соништа – птици своите плашливи птици немоќ и за нив некаде […]