Настани

ХУМАНИТАРНА ПОМОШ ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ СЕМЕЈСТВА ВО СКОПЈЕ

ФБ-групата „Humanitarna pomos za poplavenite semejstva vo Skopje“ ве известува и ве повикува: Утре, сите коишто нема да бидеме во можност да бидеме со лопата во рака (види настан: https://www.facebook.com/events/1650986225215867/) да бидеме на едно место, онаму каде што сме потребни – СИТЕ ПУНКТОВИ ПОСТАНУВААТ ЕДЕН ГОЛЕМ и КООРДИНИРАН ПУНКТ за донации за настраданите во поплавените […]

Алтернатива Настани

Никола Маџиров ја доби наградата: Европски поет за 2016 година

Церемонијата, на која македонскиот поет Никола Маџиров ја доби наградата Европски поет за 2016 година, се одржа синоќа на „Кингс колеџ“ во Кембриџ Признанието Европски поет за 2016 година за придонес во современата европска поезија, во вид на рачно изработена скулптура „Сребрен лист“, на Никола Маџиров му го врачи долгогодишниот професор на „Кингс колеџ“, Ален […]

Алтернатива Скопје Чита

Старо стебло – АНТЕ ПОПОВСКИ

Старо стебло  Рекоа, старо е стеблото Се измачува И го исекоа, го корнеа Со копачи, со сила. Дојдоа потоа да го раскопаат дворот Го исчистија од плевел, од лишај Посеаја трева и никна тревата. Озелени. Само на местото Каде што го сосекоа и корнеа стеблото Не никна трева. Одново раскопуваа, Одново фрлаа семе Попусто – […]

Алтернатива Скопје Чита

Младичот што спие на пладне – РАДОВАН ПАВЛОВСКИ

Младичот што спие на пладне             Звукот на смртта             те занесува да спиеш             о младичу             разбуди се             Имаш поле озвучено од билки и мотики             Утинското сонце е голема трпеза             на која орачите го кршат својот леб             Пладнето крие црни конци на ноќта             Ти под себе си закопал […]

Алтернатива Настани

THE PRODIGY ЌЕ ДОНИРА ЗА ПОПЛАВЕНИТЕ: СОЧУВСТВО ЗА ЖРТВИТЕ И НИВНИТЕ СЕМЕЈСТВА

Светски познатата група The Prodigy, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата Фејсбук страница напишадека ќе донира на Црвениот крст за настраданите од поплавите, кои во саботата го зафатија Скопје и околината. Членовите на англиската електронска група упатија сочувство до семејствата на жртвите. „Срдечна почит за Македонците кои го изгубија својот живот и беа погодени […]

Настани

УСПЕШНА ИЗЛОЖБА ВО КОНЦЕПТ 37 – УМЕТНИЦИТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ДОНАЦИИТЕ

Уметниците и дизајнерите собраа 178.425 денари (2.925 евра) на хуманитарната изложба која синоќа се одржа во кафулето „Концепт 37“, објавија организаторите на акцијата на нивниот профил на „Фејсбук“. На изложбата се продаваа слики, фотографии, книги, цртежи, накит, модни креации, а продажбата продолжува и денеска. Средствата ќе бидат наменети за поплавените граѓани.  

Алтернатива Скопје Чита

Ех, ми недостасуваат луѓето – АНА БУНТЕСКА

Ех, ми недостасуваат луѓето Ми недостасува она време Кога луѓето еден крај друг со насмев минуваа Како со години да се познавале И многу лаф муабети меѓу нив поминале Кога плочниците полни детски џагор беа Без да се плашиме од лошите чичковци За кои раскажувавме измислени приказни Кога во ниедно време низ улици сме шетале […]

Алтернатива Настани

ВЕЧЕР НА ЕВРОПСКА УНИЈА – Охридско лето

Св.Софија, Охрид  12  Август, 21:00ч   Нина Костова (пијано, Македонија) Хеншел гудачки квартет (Германија) Кристоф Хеншел (виолина) Даниел Бел (виолина) Моника Хеншел (виола) Матиас Бејер-Карлсој (виолончело)

Алтернатива Настани

МАГБЕТ – театарска претстава “Охридско лето”

Црква Св.Софија, Охрид,  11 Август, 21:00ч „Макбет“  од Вилијам Шекспир режисер: Диана Добрева НУ Албански театар – Скопје, Р.Македонија