Алтернатива Настани

20-ТО ТРАДИЦИОНАЛНО ИСКАЧУВАЊЕ НА „КОЗЈАК 97“ – 10 ЈУНИ

Почитувани планинари, љубители на планината. ПСЗ „Козјак“ – Прилеп на ден 10,11,12.06.2016 организира три дневна програма по повод 20 години од првото традиционално искачување „Козјак ’97“ на врвот Козјак 1747 мнв , на Бабуна планина. Оваа година на традиционалното искачување ќе промовираме уште една патека, односно од еднодневно во дводневно. Стартот на дводневната акција е […]

Алтернатива Настани

Street Jam at Skopje Street Festival

Градски Парк 10 Јуни, 16:00ч          Street Jam @ Skopje Street Festival 2016 All style battle претставува натпревар во урбани стилови: locking, popping, hip hop, house, waackin, bboying… Целта на играчите е да ги покажат своите вештини во наведените стилови на играње, на музика која ја пушта диџејот. Музиката која ја пушта диџејот може да биде фанк, […]

Алтернатива Настани

МАКФЕСТ 2016

Дом на Култура Ацо Шопов, Штип Почеток на фестивалот:  2 Јуни, 20:30ч Макфест 2016 e фестивал на поп музика кој секоја година се одржува во Штип, Македонија. Фестивалот има две полуфинални и една финална вечер. Макфест има долга традиција, по прв пат се одржа во 1986. Оваа година ќе учествуваат и интерпретатори од странство.    

Алтернатива Настани

Државно Првенство во Планинарска Ориентација

Попова Шапка / Kodra e Diellit / 28.5.16 / 09:00 Државно Првенство во Планинарска Ориентација претставува организиран натпревар во кој треба да се истакнат достигнувањата, знаењата и вештинте за брза и успешена Ориентација, движење и снаоѓање во просторот на непознат ридест или планинаски терен, преку употреба на топографска карта и компас од страна на натпреварувачите. […]

Алтернатива Настани

ГАЛА КОНЦЕРТ – КОНТРАТЕНОРИ

МОБ– 28 МАЈ Диригент: Мориц Гнан (Германија) Режисер: Дејан Прошев СОЛИСТИ: Макс Емануел Ценчиќ (Хрватска) Василиј Хорошев (Русија) Реј Ченез (САД) Оркестарот на Македонска Филхармонија

Алтернатива Настани

КОНЦЕРТ НА ДЕТСКИОТ ХОР „ОРТРАДА“ – РУСИЈА

МОБ – 27 МАЈ  Детски хор „Отрада“ при Черноостровскиот манастир Св. Никола Сиропиталиштето за девојчиња при Черноостровскиот манастир има долга традиција на воспитување на млади девојки која базира на градење на комплетни личности не само преку квалитетно образование туку и со почитување на вистински семејни и морални вредности. За да ги остварат овие цели, раководството […]

Алтернатива Скопје Чита

СПРОТИ КУЌАТА НА СПИНОЗА

Дамир Шодан гледам така некои дами во уличката спроти куќата на Спиноза и се сеќавам како пред околу десет лета некаде во ова време стигнавме тука по корка леб или по некоја торта (кој како сака) на демократскиот Запад: тие под плаштот на телесно-паричната размена, а јас во чекор со членовите, пасусите и алинеите на […]

Алтернатива Скопје Чита

Поетите истрајуваат – Маргарет Етвуд

Поетите истрајуваат. Тешко е да се отарасиш од нив, а вистина е дека многумина пробале. Ги одминуваме на патот Кадешто стојат со нивните чинии за просење, обичај од памтивек. Сега во нив нема ништо освен исушени муви и оштетени парички. Зјапаат само напред. Да не се мртви? Сепак, го имаат погледот што оди на нерви […]

Алтернатива Скопје Чита

Расчекор

“Боже мој прости ми, што мислите мои со каноните твои беа во расчекор. Прости ми, што маслото до кандилото со желбата моја го распалив, до точка на топење го запалив. А ниту масло, ниту свеќа во рака не држев, само тело, жедно, чедно, до тебе не скржавев. И сега, дали јас и ти сме едно […]

Алтернатива Скопје Чита

Розата јас и ти

Розата, јас и ти.. Таа розата, што имаше мирис на љубов, изглед на магија, ронење во твојот допир, изгор во мојата воздишка, мигови на екстаза, години на мечтаење, сочувана на мојата пупка, пипната од твоето јас и ти. Лулашка на страста, рампа на сомнеж, зенит на реалноста. Преубава, како јас и ти заедно, свежа како […]