Алтернатива Настани

АСАМИ САТЕ (ЈАПОНИЈА) – пијано рецитал

   Даут Пашин Амам,   6 Јуни, 20:00ч  Во рамките на фестивалот за современа музика МОДОАРС 2016, концерти во Скопје и Охрид ќе одржи пијанистката Асами Сате од Јапонија. 03.06.2016 – петок, концертна сала „Методи Патче“ – Охрид 19 часот 06.06.2016 – понеделник – Даут Пашин Амам – Скопје, 20 часот Програма: Рахмањинов, Шопен, Дебиси, Сакура-Сакура Гостин на концертот: Ема […]

Алтернатива Настани

ВО ИМЕ НА ЉУБОВТА – мјузикл

    МОБ,   4 Јуни, 20:00ч Корчагинци, во име на знаењето, на 4 јуни полагаат државна матура, а истата вечер во име на љубовта кон театарот ќе го одиграат четвртиот мјузикл „ВО ИМЕ НА ЉУБОВТА“ . Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ по цена од 100 денари, во хуманитарни цели… Во име на љубовта се […]

Алтернатива Настани

STEVE AOKI на Црвено Бела Ноќ

 Улица Македонија, Скопје,   3 Јуни, 20:00ч  Почитувани, Огромно задоволствo ни е да ви го најавиме второто издание на најголемото, најспектакуларното бесплатно музичко шоу, кое во 2014 за прв пат му се случи на Скопје заедно со DASH BERLIN, ја преплави улица Македонија со насмевки, незаборавна забава, врвна музика и во знакот на црвено и бело […]

Вести Македонија Настани

МОДЕМ: Провладините медиуми ги навредуваат продемократските демонстранти

“Ако е против власта, не е ниту граѓанско, ниту народно.  Телевизиите со провладина ориентација (Сител, Алфа, Канал 5 и ТВ Нова), во врска со движењето ‘Протестирам’ и протестите од Шарената револуција, упорно и синхронизирано ја повторуваа фразата ‘хулиганите на СДСМ и на Сорос’“, пишува во  петтиот месечен извештај на Институтот за комуникациски студии, објавен во рамките на проектот „Мониторинг […]

Алтернатива Настани

ДРЕВНИОТ СОН – изложба на Тони Чатлески

   Мала Станица, Почеток на изложбата:  1 Јуни, 20:00ч  Во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, на 1 јуни 2016 година (среда), во 20 часот ќе се отвори изложба на Тони Чатлески со наслов Древниот сон. Во најновиот циклус на слики насловен Древниот сон, Чатлески ги бара одговорите за смислата на животот, при што е евидентно […]

Алтернатива Настани

НОВИ ПОЧЕТОЦИ – концерт

МОБ-1 Јуни  По големата смена на генерации и по успешното продолжување на претставувањето на меѓународната сцена, хорот „Драган Шуплевски“, под диригентство на професор Сашо Татарчевски, ќе ја почести со концерт и публиката во Скопје. Концертот е со наслов „НОВИ ПОЧЕТОЦИ“, а ќе бидат изведени дел од композициите со кои хорот успешно настапи на еден од […]

Алтернатива Настани

ПАРАТИСИМА СКОПЈЕ #3 – интернационален саем на современа уметност

ПАРАТИСИМА СКОПЈЕ #3 – интернационален саем на современа уметност МКЦ 10 јуни   Паратисима Скопје е интернационален саем на современа уметност посветен на поддршка и промоција на културата, уметноста и креативните индустрии. Tретото издание на Интернационалниот саем на современа уметност Paratissima Skopje ќе се одржи на 10 | 11 | 12 јуни во Младински Културен […]

Алтернатива Скопје Чита

ГЕОМЕТРИСКА МАЧКА

Кога улицата спие една геометриска мачка внимава на сообраќајот во сонот она што ни е заедничко е светлината од минатото што до нас доаѓа како сегашност а сепак токму сега таа чекори на шепите од иднината геометријата на ноќта нè допира како здив на стаклото а несоницата ги запишува врз нив сите соништа што сè […]

Алтернатива Настани

„ЛИЦА“ – Краток филм на Ханис Багашов

  МКЦ, 10 јуни „Лица“ е краток документарен филм за група на луѓе кои живеат во исто време, на исто место – Црник, село во источна Македонија. Секој страда и се бори, за своите лични потреби и подобар живот. Филм во кој реалноста создава убава, но истовремено и горчлива наративна приказна. Во речиси 19 минути, се […]