Здравје Магазин

Дали сте жртва на крадец на позитивната енергија?

Сакале или не, луѓето што нè опкружуваат влијаат на нас. Некои се толку позитивни што и цел ден да го поминете во нивна близина ќе ви изгледа како да поминал само еден час, затоа што како зараза шират добро расположение и со леснотија го бркаат песимизмот и мрачните мисли. Од друга страна, постојат и такви […]

Здравје Магазин

Дијагноза во акупунктурата

Пред да започне лекувањето со акупунктура, пациентот се подложува на информативен разговор за здравствените проблеми, а потоа и на специфичен преглед на телото, за да може да се постави точна дијагноза. Почетниот дел на дијагностичката постапка не се разликува битно од конвенционалниот пристап кај „ западната медицина“. Со анамнестичките податоци се одредува нивото на пореметувањата, […]

Здравје Магазин

Ароматерапија – мирисите позитивно влијаат на човекот

Мирисите влијаат на човекот Во последно време и научно е докажано тоа што луѓето оддавна го знаеле, а тоа е дека мирисите имаат големо влијание на телото и психата на човекот. Така, мирисот на лавандата не успива, мирисот на лимонот не разбудува, мирисот на циметот не прави креативни, ружата не смирува, а ванилата не охрабрува. […]

Здравје Магазин

Домашни рецепти за проблематична кожа

Секојдневните проблеми, како што се црвенило или сувост на кожата, може да настанат во многу краток рок, но затоа е потребно многу повеќе време за да се ослободиме од нив.    Направете пауза од вообичаените козметички производи и ѕирнете во вашата кујна – овие рецепти ќе ви помогнат да се ослободите од непријатностите на кожата. […]

Здравје Магазин

ЗЕЛЕНЧУК ЗА ИМУНИТЕТ

Зелен  зеленчук содржи витамини и минерали кои се потребни за нормално функционирање на организмот, како што е железо, фолна киселина, магнезиум, аминокиселини, сумпорни компоненти, омега 3 масни киселини итн. Во пролет најмногу се консумираат краставиците, зелката, спанаќот, тиквичките, брокулата … Нека овој зеленчук преставува основа во вашата исхрана, и ќе бидете витални и здрави. Зелена […]

Здравје Магазин

Домати за здраво срце

Како внесувањето на поголемо количество домати, ќе ја подобри работата на вашето срце и ќе го регулира високиот крвен притисок? Доматите играат огромна улога во исхраната и овој „зеленчук“ прави многу повеќе за организмот на човекот од обичното освежување на салатите. Доматите изобилуваат со хранливи материи кои помагаат во намалувањето на високиот крвен притисок. Здравствени придобивки […]

Здравје Магазин

Како да ѝ помогнете на личност која страда од депресија?

Депресијата е комплексна ментална болест која е многу повеќе од краткотрајна тага. Беспомошност, потиштеност, безволност, самокритичност, безиницијативност, повлеченост, чувства на безнадежност, тага и вина, намалена концентрација, губење на чувството за задоволство и интерес, социјална изолираност, ниска енергија, промена во апетитот и телесната тежина… симптомите на депресијата и нивниот интензитет варираат од лице до лице. Терминот депресија честопати се користи […]

Здравје Магазин

Цервикална (вратна) спондилоза

Спондилозата претставува заболување кое настанува поради дегенеративни промени на ‘рбетот, примарно на интервертебралниот диск (структура поставена измеѓу два пршлена) и зглобната ‘рскавица. Ова заболување може да го зафати кој било дел од ‘рбетот, па затоа разликуваме: Цервикална спондилоза – заболувањето е локализирано во пределот на вратот; Торакална спондилоза – заболувањето е локализирано во средниот дел […]

Здравје Магазин

Дијабетес – типови, симптоми, ризик фактори

Дијабетесот е една од најчестите болести на современото општество. Во светски рамки се смета дека има над 200 милиони луѓе со дијабетес, а според Меѓународната дијабетолошка федерација, овој број ќе достигне 350 милиони до 2025 година. И во Република Македонија дијабетесот е многу често заболување од кое страдаат околу 120.000 лица. ШТО Е ДИЈАБЕТЕС И […]

Здравје Магазин

ПРОТИВ ПРОЛЕТНА АЛЕРГИЈА

Намирници кои имаат антифинламаторно дејство, богати со антиоксиданси и пробиотици можат да му помогнат на организмот подобро да се справи со алергените кои се појавуваат на пролет. Резултатот може да биде со помалку кивање, помал сврабеж, пецкање и гушење Јогурт, кефир и јогурт од кокосово млеко. Можеби не сте знаеле дека пробиотиците освен што помагаат […]