Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Спорт

Светскиот шампион во Катар 2022 ќе заработи богатство – Еве колку пари се добиваат за поминување на групата!

    ФИФА ќе плати вкупно една милијарда долари на националните асоцијации и клубови како награди за пласман на Светското првенство 2022 и како компензација на клубовите за учеството на нивните играчи во Катар. Наградата за репрезентацијата која ќе ја освои титулата светски првак ќе изнесува 42 милиони долари. На оваа сума се додаваат и […]

Спорт

(ВИДЕО) Погледнете ја воведната песна за СП во фудбал Катар 2022 – Одбројувањето започнува!

    Прес-службата на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ја објави официјалната песна за отворање на Светското првенство во Катар 2022. ,,Подгответе се да го видите сето тоа за неколку недели“, се вели во пораката на Твитер профилот на ФИФА. Get ready to see plenty of this in a couple of weeks pic.twitter.com/PWtA0y2DhE — FIFA World […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Меѓународна Атлетска ноќна улична трка во Скопје

  Меѓународна атлетска ноќна трка ќе се одржи денеска во Скопје, со старт во 17 часот од пред Триумфалната капија, а по повод Денот на ослободувањето на Скопје – 13 Ноември. Трката е во организација на Атлетската федерација на Северна Македонија, во соработка со Град Скопје и Агенцијата за спорт и млади. Во рамките на […]

Спорт

(ВИДЕО) Со нокаут ја заврши кариерата – Легендарниот ММА борец со 48 години замина во пензија!

Легендарниот 48-годишен новозеландски ММА борец, Марк Хант на свој начин со нокаут во последната професионална борба ја заврши кариерата. фото: Josh Hedges/Zuffa LLC Во боксерски меч тој во четвртата рунда го нокаутира Сони Бил Вилијамс. Ова е прва победа за Хант во боксерската кариера. Тој двапати го собори Вилијамс пред судијата да ја прекине борбата. […]

Спорт

Играше за Баерн Минхен, а сега го чека животна казна – Легендарниот фудбалер осуден на смрт!

Легендарниот ирански фудбалер Али Даеи (53) е осуден на смрт во својата татковина. фото: imago images Даеи беше осуден на смрт поради протестите во градот Сакез, по убиството на Маша Амини за неправилно носење хиџаб, јавуваат азербејџанските медиуми. Народот на Иран, а пред се љубителите на фудбалот се надеваa дека оваа одлука ќе биде сменета […]

Спорт

(ВИДЕО) Пред 2 години беше шампион на НБА, а сега ќе игра во Тајван каде имаше спектакуларен пречек!

Двајт Хауард пристигна во Тајван и таму ќе ја продолжи кошаркарската кариера, бидејќи ниту еден тим од НБА не сакаше да го ангажира. фото: Facebook Поранешниот НБА шампион со Лејкерс, јавно молеше и бараше шанса да игра, откако Лејкерси не сакаа да го продолжат договорот со него. Бидејќи немаше други заинтересирани клубови, реши да замине […]

Спорт

Го платија 115 милиони евра, а сега повеќе не сметаат на него – Реал и Анчелоти кренаа раце од белгиецот!

Тренерот на Реал, Карло Анчелоти повеќе нема да смета на Еден Азар, пишува Марка од Мадрид за статусот на најскапиот играч во историјата на Реал. Азар оваа сезона одигра само 229 минути. „Прво беше исфрлен од тимот од Родриго, а сега е во сенка на Марко Асенсио. Дури и Маријано добива шанса пред него. Азар […]

Спорт

Ако го сакаат откритието од ЛШ, Барселона и Јунајтед ќе треба да си платат 120 милиони евра!

Барселона и Манчестер Јунајтед се заинтересирани за 21-годишниот играч од средниот ред на Бенфика, Енцо Фернандез, тврди португалски Рекорд, наведувајќи дека каталонскиот клуб во него гледа замена за Серхио Бускетс. фото: EFE „Несомнено, Енцо Фернандез стана едно од откритијата во Лигата на шампионите. Аргентинскиот играч за врска предизвика восхит поради начинот на кој ја води […]

Спорт

(ФОТО) Императорот конечно рипна во тавче – Се ожени со преубава фризерка која е 15 години помлада!

Легендарниот бразилски фудбалер Адријано, се ожени со 25-годишната фризерка Микаела Мескита. Иако церемонијата беше закажана за 30 ноември, популарниот император и неговата избраничка изненадија со објавата дека легално се маж и жена. Поранешниот репрезентативец на „кариоките“ и ас на Интер официјално излегува со Микаела од минатата година, а со неа ја изневеруваше и Викторија Мореира, […]

Спорт

(ВИДЕО) Шумахер во големи проблеми – Синот на славниот шампион можеби повеќе нема да вози во Формула1!

Како што се наближува крајот на сезоната во Формула 1, се поочигледно е дека Мик Шумахер (23) не ги наследил гените на својот татко Михаел Шумахер. фото: profimedia Младиот Шумахер беше толку разочарувачки што прашање е дали за него ќе има место во некој тим за следната сезона. А мрачните вести за семејството Шумахер доаѓаат […]