Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Сергеј Самсоненко реши да престане со спонзорството на Вардар

Сергеј Самсоненко реши да престане со спонзорството на Вардар Почитувани граѓани на Македонија, пријатели! Вчеравечер се вратив во Скопје и бев длабоко вознемирен од сето она што го прочитав во медиумите, на социјалните мрежи, порталите… Првото прашање што си го поставив себеси беше со што  јас и моите колеги од Вардар заслуживме вакви навреди? Македонија […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Охридско лето“: „Маскерина“ и „Зборувај тивко“

Во „Света Софија“ вечерва ќе бидат претставени две интересни содржини во рамки на „Охридско лето“, со концертот на француското трио „Маскерина“, како и со кабарето „Зборувај тивко“ со најистакнатите дела на германскиот драматург Курт Вајл. Ансамблот „Маскерина“ составен од француските уметници Себастијан Берета на барокна флејта, Мари Гијоми на виола да гамба и Николас Ватин […]

Алтернатива Настани Топ теми Ударни вести

Фотографијата на фоторепортерот Борис Грданоски стана уличен графит во Мелбурн

Најпопуларната фотографија од Супер купот – „смачканата“ фаца на фудбалерот на „Манчестер Јунајтед“, Маруан Фелаини, стана уличен графит во Мелбурн. Делото е на анонимен уметник. Фотографијата е дело на македонскиот фоторепортер Борис Грданоски, кој работи за агенцијата „Асошиејтед Прес“. Таа беше направена за време на финалето на Супер купот што се одржа во вторникот во Скопје, каде „Манчестер Јунајтед“ беа […]

Вести Свет Ударни вести

ОН: криумчари турнале над 300 мигранти во море кај брегот на Јемен

Шверцери со луѓе, турнале од бродови во море во близина на брегот на Јемен над 300 мигранти. Станува збор за два случаја во изминативе два дена. Најмалку 56 од мигрантите се удавиле, додека многумина други се водат како исчезнати. Меѓународната организација за миграции соопшти дека мигрантите биле главно од Сомалија и Етиопија и оти биле […]

Вести Македонија Ударни вести

Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски

Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик, за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше додадена во Изборниот законик во согласност со Договорот од Пржино, што во 2015 година го постигнаа СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, […]

Спорт Ударни вести

Кутињо не мрда никаде – Ливерпул ја одби последната понуда на Барселона (фото)

Премиерлигашот Ливерпул ја одби понудата од 100 милиони евра што Барселона ја понуди за бразилецот Фелипе Кутињо. Ливерпул вторпат ја одбива понудата на Барселона откако пред десетина дена „црвените“ не прифатија 85 милиони евра од каталонците. Клубот од „Енфилд“ се огласи откако каталонските медиуми објавија дека Барселона ги завршила работите за трансферот на Кутињо и дека играчот […]

Спорт Ударни вести

Тајланд, Бурунди, Либерија, Виетнам, Андора се пред нас – Македонија со пад на 135-то место на ФИФА листата (фото)

ФИФА ја објави најновата ранг листа на фудбалските репрезентации. Македонија има пад од едно место и моментално сме на 135 место. За тоа колку делува лошо нашето рангирање на ФИФА листата говори и фактот што пред нас се селекции како Тајланд, Бурунди, Либерија, Виетнам, Андора… Македонија во однос на претходното рангирање има 10 бода повеќе, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Апелација одлучи: СЈО законски ги прибавило бомбите, затоа се прифаќаат како докази

Скопскиот Апелациски суд го објави решението со кое ја прифаќа жалбата на СЈО против експремиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште 11 обвинети за насилството во Општина Центар. Од судот се повикуваат на Законот за кривичната постапка во делот каде што се регулира начинот на прибавување […]

Вести Македонија Ударни вести

ВЛАДА НА РМ: Именување функционери и директори на органи, државни управи и казнено поправни установи

Во однос на кадровските прашања Владата на Република Македонија ги разгледа и ги усвои кадровските предлози и заклучи да именува функционери и директори на органи, државни управи и казнено поправни установи што се во надлежност на владата, известуваат од владината прес служба. „Комисијата за кадровски прашања во владата, за секое лице поединечно, ги провери содржините […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Реакција на прес конференцијата на Живко Митревски

Во врска со денешната прес конференција на Живко Митревски, ве известуваме дека изнесените обвинувања се неосновани, неаргументирани и неточни. Решението кое што МТСП го прогласи за ништовно е врз основа на член 124 од Законот за општа управна постапка, а не врз основа на Законот за работни односи, како што тврди Митревски. Претходниот министер Ибрахим […]