Вести Македонија Ударни вести

СЈО најави прес-конференција

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите најави дека денеска напладне ќе одржи прес-конференција. Од СЈО не соопштуваат која ќе биде темата на прес-конференцијата. СЈО минатата недела на својата веб страница го објави шесмесечниот извештај во кој е наведено дека досега обвинителите ја анализирале содржината […]

Вести Македонија Ударни вести

Светски ден на Дауновиот синдром

Со презентацијата на резултатите од проектот „И јас можам да бидам балерина“ денеска во Кинотека на Македонија во Скопје ќе биде одбележан 21. март, Светскиот ден на Дауновиот синдром. Организаторите информираат дека во рамки на одбележувањето ќе има и балетски перформанс. – Изминатите неколку години организиравме голем број активности, и ја користевме секоја можност за подигнување […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИМИТРОВ: И Македонија на Грција и доставила своја нацрт-спогодба решавање на спорот

„Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, ќе бидам краток, имам веднаш после ова состанок, седницата на Владата е во тек. Имам да соопштам, две или три важни вести, чекори, во процесот за надминување на разликата околу името меѓу Република Македонија и соседна Грција. Денеска во попладневните часови во Атина, претставник на Министерството за надворешни работи […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот за правда Билен Саљији поднесе оставка поради случајот со малиот Алмир

Министерот за правда Билен Саљији поднесе оставка од функцијата образложувајќи дека тоа го прави поради разнишаната доверба во судството кај јавноста, и кај него лично, по одлуката за преквалификување на обвинението за „случајот Алмир“. Саљији одлуката на Јавното обвинителство ја нарече контраверзна и посочи дека веќе била оспорена од четирите јавни обвинители кои јавно го изразија своето негодување со […]

Вести Свет Ударни вести

Турција: Налог за приведување на 85 воени лица осомничени за поврзаност со ФЕТО

Во продолжение на истрагата за терористичката организација ФЕТО, турското Државно обвинителство издаде налог за приведување на 85 осомничени војници, меѓу кои 37 активни членови на Турските вооружени сили, јавува Anadolu Agency (AA). Канцеларијата на Државното обвинителство во Кајсери води истрага за тајните терористички структури на терористичката организација инфилтрирани во воените структури во тој регион. Обвинителството […]

Вести Македонија Ударни вести

Довербата во медиумите во Македонија меѓу најниските во Европа

Според најновиот извештај на Европската радиодифузна унија (ЕБУ), довербата во медиумите кај граѓаните на Македонија е меѓу најниските во Европа и дури и  опаѓала во изминативе пет години. Во анализата што се темели претежно на 88-от извештај на Еуробарометар, се вели и дека ниската доверба на македонските граѓани во медиумите е во тесна врска и со индексот […]

Вести Македонија Ударни вести

Русија: Негативни последици при влез на Македонија во НАТО

Рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко денеска се сретнал со македонскиот амбасадор во земјата, Гоце Карајанов. Според соопштението на руското МНР, Москва смета дека плановите, Македонија да биде внесена во НАТО, може да имаат негативни последици по регионалната безбедност и билатералните односи меѓу двете земји. Двете страни ја навеле и нивната подготвеност да продолжат […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска градинка. Согласно со заложбите за поддршка на самохраните родители, содржани во Програмата за работа на […]

Вести Македонија Ударни вести

ФРОДЕМ: И по Трајко, Талат

Начинот на донесувањето на Законот за употреба на јазиците уште еднаш ни покажа дека од минатото ништо не сме научиле. Односно за жал сме го научиле само она, лошото и недемократското. Како е можно полнолетни пратеници да не се засрамат од укорот на странските амбасадори за недемократско однесување, но и да им сугерираат како да […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

ГРАД СКОПЈЕ: 21. март – „ЕВРОПСКИОТ ДЕН НА УМЕТНИЧКА КРЕАТИВНОСТ“

Во рамки на активностите на проектот „КРЕАРТ“ – Мрежа на градови за уметничко творештво (CreArt – Network of Cities for Artistic Creation), Градот Скопје организира голем број културни настани за одбележување на 21 Март – „Европскиот ден на уметничка креативност“.  Град Скопје од 2017 година стана партнер во Креарт (Мрежа на градови за уметничко творештво) […]