Вести Свет Ударни вести

Силен земјотрес во Кина, најмалку 13 загинати

Тринаесет луѓе загинале, вклучувајќи и петмина туристи, а најмалку 175 биле ранети во силниот земјотрес што ги погоди планинските делови на југозападна Кина, соопштија локалните власти. Земјотресот бил со сила од 6.5 степени во близина на популарниот национален парк Џиужајго. По главниот земјотрес следувале 400 помали по што дошло до уште еден од 6.5 степени […]

Вести Свет Ударни вести

Париз: Напаѓач со автомобил повреди шестмина војници

  Најмалку шестмина француски војници се повредени утрово кога во нив удрил напаѓач со возило во предградието Левалоа Пере, во северозападниот дел на Париз, според јавувањата на медиумите. Француската полиција соопшти дека го разгледуваат инцидентот и во тек е потрагата по извршителот. Двајца од шестмината повредени војници се во сериозна состојба, објави телевизијата „BFM“ (БФМ). […]

Вести Македонија Ударни вести

Катарина Синадиновска нов претседател на СЕММ

Управниот одбор на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) на својата вчерашна седница го констатира известувањето од  Драган Антоновски за оставка и ослободување од функциите претседател и член на Управниот одбор на Советот. Во согласност со член 19 од Статутот на Советот за етика во медиумите, Управниот одбор одлучи дека функцијата претседател до […]

Вести Македонија Ударни вести

Мијатовиќ: На Балканот не се откажуваат од контрола врз медиумите

Медиумската ситуација на Балканот секој ден се повеќе се влошува, оценува Дуња Мијатовиќ, доскорешната претставничка на ОБСЕ за слободата на медиумите. Таа во изјава за Радио Слободна Европа вели дека тоа е „ефект од војните и општествата во транзиција“. – Сепак, зад се стои неподготвеноста на политичарите и оние кои имаат моќ да се откажат […]

Спорт Топ теми Ударни вести

Четврта Супер куп титула за Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид вчера во Скопје го освои Супер купот победувајќи го Манчестер Јунајтед со 2:1 на градскиот стадион „Филип Втори“ во Скопје. Реал го освои овој трофеј по четврти пат во својата историја, а Манчестер јунајтед остана на својот еден единствен трофеј, а во финалињата во Суперк упот го доживеа третиот пораз.  За […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за министерката Царовска

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесе интерпелација за министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Според партијата, причината е стратегијата за мигранти и бегалци. Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев изјави дека граѓаните и општините не биле консултирани и запознаени со стратегијата на министерството. Од Министерството за труд и социјална политика вчера соопштија дека нема […]

Вести Свет Ударни вести

Земјотрес од 5,3 степени во Бодрум

Бодрум утрово повторно го погоди земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер, пренесуваат турските медиуми. Засега нема информации за повредени и за материјална штета. Земјотресот е регистриран на длабочина од 15 километри југоисточно од Бодрум. Ова е трет земјотрес регистриран во таа област во последните 48 часа. Два умерени земјотреси со јачина од 4,8 […]

Вести Свет Ударни вести

Паника во седум европски земји поради затруени јајца

Европската комисија предупреди дека е можно во седум земји да има јајца затруени со инсектициди. Велика Британија и Франција потврдија дека одредено количество такви јајца влегле на нивните пазари, а Белгија се нашла на удар на критики поради прикривање на скандалот иако уште во јуни надлежните знаеле дека во јајцата е присутен фипронил, потенцијално опасна супстанца. […]

Вести Свет Ударни вести

Северна Кореја: Своето нуклеарно оружје ќе го користи само против САД

Министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Ри Јонг Хо, изјави дека неговата земја е подготвена на САД да им одржи „тешка лекција“ со нуклеарно оружје, јавува Anadolu Agency (AA). Шефот на севернокорејската дипломатија вчера ја откажа најавената прес-конференција, на маргините на самитот на Организацијата на земји од Југоисточна Азија (ASEAN) во главниот град на […]

Вести Македонија Спорт Ударни вести

На Супер купот дозволени само знамиња на финалистите и на Шпанија и Англија

УЕФА и Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) упатија соопштение со потсетување до сите љубители на фудбалот кои имаат билет и ќе присуствуваат на натпреварот Реал Мадрид – Манчестер Јунајтед на Националната арена „Филип Втори“ дека ќе биде дозволено внесување знамиња само на клубовите учесници на Супер купот, како и националните знамиња на земјите од каде […]