Вести Македонија Ударни вести

Министерство за култура: Започна преиспитувањето на оправданоста на „Музејот на ВМРО“

Министерството за култура ја известува јавноста дека работната група формирана за  преиспитување на  општествената и стручната оправданост на постоењето на  НУ ”Музеј на  македонската борба за државност и самостојност“ – “Музеј на ВМРО” и “Музеј на жртвите од комунистичкиот режим” и формално започна со својата работа, го одржа својот прв работен состанок и го изврши […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Без потпишан указ од страна на Претседателот на Република Македонија нема закон

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ на сила и шверцерски го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа. Насилието и кршењето на постапките е одраз на заробена и киднапирана држава од страна на Социјалдемократскиот сојуз, кои што охрабрени од власта која ја имаат се стваат […]

Вести Свет Ударни вести

Кина повикува светот да се здружи против САД

Кинеските државни медиуми денеска ги повикуваат државите во светот „цврсто да се постават“ против „протекционистичките“ мерки на Вашингтон. „Бидејќи се чини дека САД и понатаму ќе се однесуваат на таков начин, другите држави би требало да престанат да се надеваат дека ќе бидат поштедени од нивните протекционистички потези и да бидат цврсто поставени против САД“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Коѕијас пристигнува во Македонија по размена на нацрт-договорите за решавање на името

Шефот на грчката дипломатија денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што беше една од отстапките, кои македонската Влада ги направи во процесот на преговорите меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името, пренесува МИА. Коѕијас денеска треба да пристигне во земјава, а […]

Вести Свет Ударни вести

Тачи: Демаркацијата мора да помине денес. Граѓаните тоа го очекуваат, без оглед на партиската или етничка припадност

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, денес изјави дека насилството во Собранието е недопустливо и претставува страшна слика за Косово во светот, пренесува Anadolu Agency (AA). Тачи ги повика пратениците да продолжат со својата работа, и покрај опасните тактики на противниците за визна либерализација. „Демаркацијата мора да помине денес. Тоа е она што граѓаните го очекуваат, […]

Вести Македонија Ударни вести

Стејт департмент за МИА: САД се надеваат на брзо решение на спорот за името

САД продолжуваат со поддршка на тековните разговори под покровителство на ОН за решавање на проблемот со името на Македонија и го повикуваат македонското Собрание да се фокусира на потребните реформи, порача американскиот Стејт департмент. Во изјава дадена за МИА во пресрет на утрешната посета на грчкиот министер за надворешни работи на нашата земја, портпарол на […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО се претвори во карикатура

Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство се претворија во карикатура, заради понизноста во извршувањето на политичките нарачки. Никој веќе не верува во нивната професионалност и неселективност, реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешната конференција за медиуми на специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи. – Јасно е дека Зоран Заев и СДСМ се исплашени од реакциите на јавноста […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада на РМ: Судските одлуки се одлуки на независни институции

Судските одлуки се одлуки на правосудните органи како независни институции. Владата на РМ со должно внимание ги зема во предвид пораките од денешниот протест по повод одлуката на Јавното обвинителство во врска со трагичниот случај на четиригодишниот Алмир Алиу од Куманово, се вели во соопштението од владината прес-служба во врска со овој случај. Овој став […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Јанева: Мандатот ни трае 5 години – ќе не гледате и во други истраги и предмети

-“Ние се трудиме да се бориме против криминалот што е извршен од 2008 до 2015 година, согласно нашите прислушувани рзговори. Мандатот ни трае пет години и тоа значи дека до 2020 година, а тоа значи дека ќе не гледате во други истраги и други предмети.” Катица Јанева, СЈО

Вести Македонија Ударни вести

Поповски: Потрошивме двојно помалку од претходниците

Помалку од двојно државни пари потрошиле функционерите на оваа влада во првите шест месеци од стапувањето на функцијата, во однос на функционерите на претходната влада по преземањето на функциите во 2014 година, информираше денеска министерот за комуникации, транспарентност и отчетност Роберт Поповски. Анализата на софтверот (vlada.mk/otchetnost-troshoci), кој претставува Алатка отчетност за трошоците, покажува дека 60 функционери […]