Македонија Став

ИЛИ НИЕ – ИЛИ ТИЕ! – Гордана ПОПСИМОНОВА

Мислам дека е време да престанеме да се правиме фини, академски културни, та дури и наудрени и да почнеме настаните од последниов месец да ги именуваме со вистинското име, а тоа е смислена окупација на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје од страна на владејачката партија позната под името Внатрешна македонска револуционерна организација […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“: На суд ќе кажете кој издаде наредба за прекумерна употреба на сила

Студентите од „Студентски пленум“ побараа одговор кој издал наредба за употреба на сила без правна основа за припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и оклопни возила синоќа да се распоредат пред седиштето на СПУКМ, каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од гласањето за избор на претседател. На денешниот протест пред зградата […]

Вести Македонија

СТУДЕНТИТЕ ПРЕД СПУКМ ПОРАЧАA: УКИМ Е НАШ И ЌЕ ГО ВРАТИМЕ ВО НАШИ РАЦЕ

Пред да го започне својот говор на денешниот протест, пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, студентката Александра Живковиќ ги покажа модринките на своите раце, здобиени по синоќешните судири со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата по повод студентските избори. Таа во своето обраќање рече дека Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ не […]

Вести Македонија

Ректорската управа на УКИМ закажа вонредна седница за в понеделник

Ректорската управа на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) закажа вонредна седница за в понеделник со почеток во 8 часот, информираат од таму. Во соопштението испратено од ректорот во заминување Велимир Стојковски се изразува загриженост за случувањата околу изборот на нов студентски лидер. – Длабоко сум загрижен од информациите кои беа објавени во медиумите за случувањата со студентските […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ВЕЛИМИР СТОЈКОВСКИ

„Длабоко сум загрижен од информациите кои беа објавени во медиумите за случувањата со студентските избори, кои беа под секое достоинство, како и употреба на полициски сили со оклопни возила во академски студентски избори. Поради тоа, упатувам апел до сите студенти, членови на СПУКМ, членови на Студентскиот пленум, членови на студентски иницијативи и други форми на […]

Вести Македонија

Кривичниот суд ја отфрли жалбата на СЈО, притвор за Грујовски нема

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска на седница ја отфрлил жалбата на Специјалното јавно обвинителство и ја потврди одлуката на судијката Александра Поп-Стефанија на првоосомничениот во случајот „Тврдина“ Горан Грујовски да му биде одземен само пасошот, соопштија попладнево од судот. СЈО, инаку бараше од Кривичниот суд на Грујовски да му биде одреден притвор. […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“ и „Шарена револуција“ ќе протестираат вечерва пред СПУКМ

Студентите повикуваат на протест, вечерва во 19 чaсот, пред канцеларијата на СПУКМ, кај Студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Поддршка на овој протест ќе даде и „Шарената револуција“, чии поддржувачи, исто така, ќе излезат на протест пред Специјалното јавно обвинителство, кое се наоѓа до СПУКМ. – Ние, студентите од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ кои вчера баравме […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос сакаа да го оспорат правото на студентите да изберат свој лидер

„СДСМ и „Сорос“ вчера се обидоа да го оспорат правото на студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ да изберат свој лидер“. Ова е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за вчерашните случувања на изборите за нов претседател на Студентскиот парламент на УКИМ, кој денеска го соопшти членот на владејачката партија, Драган Данев. Тој обвини дека СДСМ и […]

Вести Македонија

„Професорски пленум“ бара да не се признаат изборите на СПУКМ

„Професорски пленум“ најостро го осудува начинот на којшто вчера се одвиваа изборите за нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ (СПУКМ). Членовите на „Професорски пленум“ во нивната реакција велат дека се шокирани од фактот дека гласањето не било прекинато и покрај забележаните неправилности. – Членовите на oдборот за гласање ја злоупотребија својата положба и дозволија продолжување […]

Македонија Став

ПРИЗМА: Веома врло добро служите „народу“! – Катерина БЛАЖЕВСКА

Полицијата не морала да биде толку „скромна“ во битката со „непријателот“. Можела да си ја позајми и Армијата од нејзиниот газда, Ѓорге, додека сѐ уште не е зафатена со мигранти. И не требало два пати да му рече. Веднаш ќе им ја дал.   Автоматско оружје на борна кола во центарот на Скопје. А страшниот […]