Изјави Македонија

Вилем Вaутер Пломп, амбасадор на Кралството Холандија во Македонија

Верувам дека политичките лидери ќе донесат разумни политички одлуки, прифатливи за македонските граѓани, кои како гласачи секако ќе го имаат последниот збор. Ние сакаме во земјата да има стабилна политичка клима, затоа ги повикувам холандските гости без размислување да патуваат за Македонија.

Изјави Македонија

Жан Клод Јункер 

“Очекуваме Турција да ги почитува своите обврски. Заканите не се најдобар дипломатски инструмент, кој може да се употреби. Затоа би требало да престане да ги користи, бидејќи тие нема да имаат никаков ефект. Турција ќе мора да ја стесни дефиницијата за тероризам и да ги измени строгите закони за антитероризам, доколку сака да добие визна […]

Вести Македонија

Бегалскиот камп кај Идомени е целосно испразнет

Бегалскиот камп кај Идомени е целосно празен. Мирно и без проблеми заврши тридневната полициска акција. Околу 4.000 бегалци овие три дена се преселени во бегалски центри во Солун, Кукуш и Пиреја. Во вторникот беа пренесени нешто повеќе од 2.000 бегалци, а вчера 1.006 луѓе. Неизвесно е каде се останатите 3.000-4.000 бегалци, ако се има предвид […]

Вести Македонија

Давидовиќ: Снимањето во судница е скандал и доказ дека МВР и Чавков ги кршат законите

Ги снимаат демонстрантите, снимаат полициски акции, а сега влегоа и во судот да снимаат рочишта. Ова е скандалозно и е доказ дека МВР и министерот Митко Чавков не ги почитуваат законите и дека судот е на колена, вели за „Мета“ адвокатот Звонко Давидовиќ, запрашан за коментар за денешниот обид на тројца припадници на МВР да […]

Вести Македонија

Штајнмајер: Порасна отпорот за продолжување на санкциите кон Русија

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер смета дека се потешко ќе се постигне договор за продолжување на санкциите кон Русија, кои истекуваат на 31 јули, поради се поголемиот отпор меѓу членките на ЕУ. – Свесни сме дека отпорот кон продолжување на европските санкции кон Русија порасна, Ќе биде потешко отколку минатата година да […]

Вести Македонија

МВР се обиде неовластено да го снима рочиштето за случајот „Фабрика за афери“

Тројца припадници на Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска неовластено го снимаа рочиштето за случајот „Фабрика за афери“ во кој првообвинет е Захир Беќири, познат по прекарот Чауш и предизвикаа скандал во судницата. Тие престанаа со снимањето, по жестоката реакција на судијката Гордана Спиревска, која им нареди да ги избришат снимките. – Како можете да […]

Вести Македонија

Нимиц: Нема преговори додека Македонија не избере стабилна влада

Медијаторот за спорот со името со Грција, Метју Нимиц изјави дека преговорите не се можни се додека во Македонија не се постави фер и демократски избрана влада. – Верувам дека политичките лидери во Македонија треба да го постават националниот интерес на прво место, над традиционалните политики, и да земат предвид што е најдобро за народот […]

Вести Македонија

Дванаесет новинари во „Телма“ прогласени за технолошки вишок

Дванаесет вработени во „Телма“, со одлука на раководството, денеска се прогласени за технолошки вишок, јавува „Плусинфо“. Меѓу нив се и докажани новинарски имиња како Панта Џамбазовски, Емилија Лазаровска, Томислав Османли, Виолета Зајкова, Соња Николовска, Јулијана Лефковска-Пешевска и други вработени во информативната, културната и во забавната редакција на телевизијата. Тие не добиле образложение зошто е донесена […]

Вести Македонија

Иницијативата за импичментот на Иванов влезе во собраниска процедура

Барањето за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов која ја поднесе пратеничката група на СДСМ досега ја потпишале вкупно 52 пратеника, што е доволно за да може да се почне процедурата за импичмент. Како што информираат од пратеничката група на опозицијата, иницијативата за импичмент на Иванов ја потпишале пратениците од СДСМ и коалиционите партнери, 16 пратеници од […]

Вести Македонија

Бакојани бара Коѕиас да објасни која е црвената линија на грчката влада за името

Екс шефицата на грчката дипломатија и пратеник на Нова демократија, Дора Бакојани бара објаснување од грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас за грчките позиции околу спорот за името со Македонија. Барањето доаѓа по кавгата во неделата меѓу Бакојани и министерот за одбрана Панос Каменос, кој тврди дека грчката национална позиција за името е поставена […]