7 дена Македонија

НОВА ФАБРИКА НА “ЏОНСОН КОНТРОЛС”

Американската компанија” Џонсон контролс” почна со изградба на нова фабрика во индустриската зона во Струмица, која што ќе произведува прекривки за автомобилски седишта. Се предвидува дека таа да започне со работа идната година во април месец и да вработи околу 1.500 работници.      

7 дена Македонија

БЛОКИРАНИ ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ КОН ГРЦИЈА

Поради штрајк на грчките цариници, викендов беа блокирани за сообраќај сите гранични премини кон Грција. Од граничните служби соопштија дека преминот на товарни возила бил целосно запрен, а патничките автомобили и автобуси биле пропуштани само повремено на секои два часа. Тридневниот генерален штрајк заврши, а беше организиран од страна на федерацијата на грчките цариници, во […]

7 дена Македонија

ЗАСИЛЕН СТРАНСКИ ПРИТИСОК

На денот кога Уставниот суд ја “замрзна” одлуката за самораспуштање на македонскиот парламент, по што беше итно свикана негова седница, во Скопје престојуваше високиот американски функционер Хојт Ји, кому подоцна му се приклучи и специјалниот германски претставник Јоханес Хајндл. Тие водеа посебни разговори со лидерите на најважните политички партии во земјата но, и со претставници […]

Македонија Став

ЕКСПЕРТИ ЗА КРИМИНАЛ

На свечен и помпезен начин тукушто вратениот министер за внатрешни работи Митко Чавков, го прогласи приемот на стотина завршени курсисти во редовите на македонската полиција. За разлика од неговиот “технички извод”,   претходникот  Оливер Спасовски, кој што тврдеше дека меѓу примените полицајци се наоѓаат и такви кои што длабоко се огрешиле на законот и имаат […]

Изјави Македонија

Јордан Митев

„Здраво живо господа на сите! Ги следам вашите коментари и еве во оваа прилика сакам лично да ви се заблагодарам! Знаете,има една опција на youtube и со истата се забранува било каков коментар,но нема да биде употребена се со цел да не ви биде оневозможено подобро да се искажете самите себе.Слободно можете да продолжете и […]

Вести Македонија Текстови

СТОТИЦИ НЕОБЕЛЕЖАНИ ГРОБОВИ

КАДЕ СЕ ПОГРЕБУВААТ МИГРАНТИТЕ КОИ НЕ ГО ПРЕЖИВЕАЛЕ ПАТОТ?   Повеќе од 1.250 мигранти, неименувани мажи, жени и деца се погребани во необележани гробници на различни гробишта ширум Турција, Грција и Италија, во претходните две години. Станува збор за мигранти кој во поголем број загинале при обид да го поминат Mедитеранот, како би стасале до […]

Македонија

ЦВРСТ ПОЛИТИЧАР

Како верен “тендерски тандем” во власта, Али Ахмети долго време го бранеше ставот на Груевски за неодложност за изборите. Така, кога опозицијата прогласи бојкот на закажаните избори за 24 април, Ахмети решително застана зад Груевски тие по секоја цена да се одржат во договорениот термин. Но, во последен момет, по средбата со американскиот амбасадор во […]

Вести Македонија Текстови

Бинали Јилдирим денеска ќе биде избран за нов премиер на Турција

Турската владејачка партија на правдата и развојот (АКП) денеска на специјален конгрес за нов партиски лидер и премиер на државата ќе го избере Бинали Јулдирим, по оставката на Ахмед Давутоглу. Јилдирим, кој досега ја извршуваше функцијата Министер за транспрот, е близок соработник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој е единствениот кандидат за лидер на […]

Вести Македонија Текстови

Убиен лидерот на авганистанските талибанци во напад на американски дрон

Водачот на авганистанските талибанци, Мула Актар Мансур е убиен во напад на американско безпилотно летало. Смртта на Мансур, како што јавуваат светските агенции, денеска ја потврдил и талибанскиот командант Мула Абдул Рауф, кој рекол дека водачот бил убиен во петокот вечерта во погранична област меѓу Авганистан и Пакистан. Неименуван службеник на САД, синоќа соопштил дека […]

Вести Македонија Текстови

Милевски со холандскиот премиер: Да продолжат реформите од Договорот од Пржино

Претседателот на Либерално-демократската партија (ЛДП), Горан Милевски, во Леуварден, Холандија се сретнал со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте со кого разговарал за актуелната политичка и општествена криза „која ја продуцира партијата на власт и напорите на опозицијата да се воспостави повторно владеење на правото и враќање на демократијата во државата“, соопштуваат од ЛДП. „Премиерот […]