Вести Македонија

Активистите на протест со поздрав до Ставрески: Ние сме лудаци!

„Ние сме лудаци!“ – гласеше една од пораките на денешниот протест на Шарената револуција. Активистките и активистите на ЦИВИЛ делеа чоколади меѓу демонстрантите, иронично парафразирајќи го сега веќе екс-министерот за финансии Зоран Ставрески: „Немаме за леб, а трошиме на чоколади!“ Неколку илјади демонстранти вечерва протестираа против говорот на омразата, одбројувајќи ги деновите до ултиматумот на […]

Вести

Почина српскиот актер Милорад Мандиќ – Манда

Актерот Милорад Мандиќ – Манда почина во 55. година од животот, откако му се слошило на сцената додека ја изведувал претставата „Петар Пан“ во белградскиот театар „Бошко Буха“, јавува РТС. Причина за смртта на актерот е срцев удар. На премиерната изведба на детската претстава, на Мандиќ му се слошило на сцената, поради што претставата била […]

Вести Македонија

За три месеци Ставрески го потроши буџетскиот дефицит за цела 2016 и си замина

За цела 2016 година власта планираше буџетски дефицит од 3,2 отсто од бруто домашниот производ (БДП), односно 300 милиони евра. Буџетот беше предвиден на 3,2 милијарди евра кај расходите, а 2,9 милијарди евра кај приходите. Само во првиот квартал од годинава, буџетскиот дефицит веќе изнесува 3,9%од БДП, значи 21 отсто над предвидениот за цела година или, […]

Вести Македонија

Апелација: Судењето за случајот „Пуч“ може да продолжи

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, повторно ќе седнат на обвинителна клупа во случајот „Пуч“, откако Апелацискиот суд Скопје ја уважи нивната жалба на одлуката на Кривичниот суд за запирање на судската постапка, по аболицијата од страна претседателот Ѓорге Иванов од 12 април годинава. […]

Вести Македонија

ГРАЃАНСКА АКЦИЈА: „АРСЕНОВ СТОЛБ НА ВИСТИНАТА“ ВО ГЕВГЕЛИЈА

Граѓанската иницијатива „Арсена“ вчера попладне во Гевгелија го промовираше „Арсеновиот столб на вистината“, кој претставува своевиден столб на срамот на кој се прикажани резултатите од извршените анализи на количеството арсен во гевгелиската вода. Притоа, потсетуваат од иницијативата, детектирани се енормни количини на отровниот елемент од 14,56 микрограми на еден литар вода во 2013 година, до 21,3 микрограми […]

Македонија Став

[СТАВ] ШТО Е ВНАТРЕШНА ХОМОФОБИЈА, И КОЛКУ Е ПОВРЗАНА СО НАПАДОТ ВО ОРЛАНДО

Јавувањата дека напаѓачот од Орландо, Омар Матин, бил редовен посетител на геј ноќниот клуб кој го нападна и дека користел апликации за состанување за геј луѓе, доведоа до шпекулации дека бил мотивиран од внатрешна хомофобија. Но, што е таа, и дали е поврзана со најголемото масовно убиство во неодамнешната историја на Соединетите Американски Држави? Истражувачите […]

Вести

Валс: Можни се нови терористички напади во Франција

Францускиот премиер Мануел Валс на француското државно радио предупреди дека се можни нови терористички напади откако на 13 јуни беше убиен француски полицаец и неговата партнерка, која била службеничка во Министерството за внатрешни работи. – Уште невини ќе ги изгубат животите. Многу е тешко да се кажат вакви работи. Разбирам ако некој ме обвини дека […]

Изјави Македонија

Стеријовска: На 19-ти јуни граѓан(к)ите ќе ја земат правдата во свои раце!

Шарената револуција го започнува последното одбројување. Во разговор за ЦИВИЛ Медиа,Ирена Стеријовска, една од најшарените револуционерки, која секојдневно со својот активизам придонесува кон ширење на идејата на Шарената револуција, информираше за активностите предвидени за следните денови. „Овие два дена продолжуваме со одбројувањето. За денеска организираме протест, утре блокади на мостовите во Скопје. Ние одбројуваме, иако […]

Македонија Став

Книговодителот на мафијата

  Петрит САРАЧИНИ Во секоја мафија, како што сме гледале на филмовите, “the bookie”, односно човекот што ги води финансиите и книгите на организацијата е клучен од многу аспекти. Не само за нејзиното успешно „финансиско работење“ и легализирање на криминалните пари. Тој човек станува особено битен кога доаѓа моментот за разоткривање на мафијашката структура. Се […]

Вести Македонија

Новковски и Јанкуловски ќе се борат за ректорската позиција на УКИМ

Ректорската управа денеска одлучи двајцата кандидати помеѓу кои ќе се избира новиот ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ да бидат универзитетските професори Никола Јанкуловски и Ненад Новковски. Никола Јанкуловски е актуелен декан на Медицински факултет, а Ненад Новаковски е професор на Природно-математички факултет. Новковски беше министер за образование и наука во владата на Љубчо […]