Вести Македонија

СПУКМ: „Студентски пленум“ сака насилно да ги спречи изборите за нов студентски лидер

Денешните избори за нов лидер на Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) се одвиваа на транспарентен и демократски начин, со сите правила и регулативи пропишани во статутот и во правилникот за спроведување избори на СПУКМ, се тврди во соопштението на СПУКМ. Оттаму велат дека изборите почнале во 9 часот на сите 23 […]

Вести

Ликвидирани 250 борци на ИД во Фалуџа

Најмалку 250 припадници на Исламска држава се убиени во синоќешните воздушни напади на коалицијата предводена од САД, извршени во областа на Фалуџа. Официјални американски воени претставници потврдија дека во нападите се уништени повеќе од 40 воени возила, додека според ирачки извори, уништени се 250 возила на ИД и тоа во моментот кога ја напуштале Фалуџа. meta.mk

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Политичката хајка не ја наруши душевната состојба на Талески

Политичката хајка против градоначалникот на Битола, Владимир Талески, не ја наруши неговата здравствена и душевна состојба, потврдува Борче Димитровски, првиот човек на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. На денешната прес-конференција, запрашан за физичкото и за психичкото здравје на Талески, Димитровски вели дека е во постојан контакт со него и дека според разговорите што ги […]

Вести

Остри тонови од грчките десничари до македонската влада за спорот за името

Лидерот на грчката десничарска партија Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, од Европскиот парламент порача дека Грција ги има направено неопходните чекори за да се најде решение за името и дека тоа треба да го направи и владата во Македонија. Одговорајќи на прашања на европските пратеници во рамки на состанокот на Европската народна партија во врска со спорот […]

Вести

Генералното собрание на ОН бира уште едно ротирачко место во Советот за безбедност

ЊУЈОРК (АА) – Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска ќе го продолжи гласањето за избор на пет ротирачки членови за мандатот 2017-2018 година во Советот за безбедност, кој се состои од 15 земји-членки, јавува Anadolu Agency Macedonian (AA). Четири члена се веќе утврдени на почетокот на оваа недела, но Советот за безбедност се соочи со […]

Вести Македонија

Од 12 до 16 часот „Студентски пленум“ ќе ги блокира влезовите на гласачките места

„Студентски пленум“ ги повикува студентите и граѓаните да им се придружат денеска од 12 до 16 часот на платото на УКИМ, да ги блокираат местата на кои ќе се гласа за избор на претседател на Студентскиот парламент. Во објавата за настанот на „Фејсбук“ пишува дека бојкотот е за да се врати највисокото претставничко тело во […]

Вести

Брисел очекува Лондон што побргу да се изјасни

Лидерите на 27 земји членки на ЕУ ја повикаа Велика Британија што побргу да го извести Брисел за намерата за повлекување на Унијата и порачаа дека се одлучни да останат обединети, откако Британците на референдум гласаа за Брексит. По вчерашниот самит во Брисел, тие го предупредија Лондон дека ако сака да остане во единствениот пазар […]

Вести

ЦИА: Нападот на Истанбул ги има обележјата на ИД

Нападот во Истанбул, во кој загинаа 42 лица, ги носи обележјата на Исламска држава, оцени директорот на ЦИА, Џон Бренан, и предупреди дека САД не се заштитени од напади на џихадистите. – Срамниот напад на меѓународниот аеродром во Истанбул, во кој загинаа и беа повредени десетици лица, без сомнение ги носи обележјата на ИД – рече […]

Вести Македонија

СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ АПЕЛИРА

Студенти и загрижени граѓани, Денеска ни треба вашата помош! Постојат одредени неофицијални информации дека студенти ќе се носат со автобуси за да гласаат во Скопје на факултетите за претседател на Студентски Парламент. Знаејќи дека Парламентот функционира веќе 3 години на нелегален начин и е нелегитимен претставник на студентите, големи се шансите денеска да има изборни […]

Вести Македонија

Денеска во Собранието ќе се поставуваат пратенички прашања

Пратениците на денешната седница на Собранието ќе имаат можност да поставуваат пратенички прашања. Како што е најавено, пратениците на СДСМ нема да учествуваат, бидејќи одлучија да ја замрзнат работата во Собранието сè додека Уставен суд не се произнесе за уставноста на иницијативата на Законот за специјално јавно обвинителство. Ова е прва седница откако пратениците по […]