Вести Свет

Турција состави обвинение против Ѓулен од 2.500 станици

Турското обвинителство состави обвинение против поранешниот имам Фетулах Ѓулен кое содржи 2.500 страници и во кое се обвинува за организирање на пучот во кој загинаа 240 лица. Во обвинението се бараат два доживотни затвора за Ѓулен и дополнителни 1.900 години затвор за обидот за уривање на уставниот поредок и создавање паралелни терористички организации. Ѓулен, кој […]

Став

HAARP и македонската јавност: изгубени во преводот

Во време на масовни комуникации, вестите се шират речиси истовремено со развојот на случувањата кои ги создаваат, а информациите се достапни насекаде и секому. Покрај очигледните предности, постојат и сериозни недостатоци како последица на овој невиден технолошки напредок. Како никогаш досега се наметнува потребата од критичко промислување на достапните информации и вести. Неодамнешната трагична поплава […]

Вести Свет

Поранешен турски обвинител уапсен при бегство во Сирија

КИЛИС (АА) – Турскиот обвинител Екрем Бејазташ (46), кој беше разрешен од функцијата во рамките на истрагата по обидот од страна на терористичката организација ФЕТО за државен удар во Турција, беше уапсен во турскиот град Килис при обид да избега во Сирија, јавува Anadolu Agency (AA). За Бејазташ е издаден налог за апсење, а приведен е […]

Вести Свет

Најголемиот трансфер на затвореници од Гвантанамо

ЊУЈОРК (АА) – Петнаесет затвореници биле префрлени од затворот Гвантанамо на Куба во Обединетите Арапски Емирати, соопшти денеска Пентагон, јавува Anadolu Agency (AA). Специјалниот пратеник на САД за Гвантанамо, Ли Волоски, истакна дека ова е еден од најголемите трансфери од затворот на Куба во рамките на мандатот на Барак Обама, претседателот на САД. Со овој потег, […]

Вести Македонија

“ШАМАРИТЕ” ЗА ЖЕРНОВСКИ ВЛЕГОА ВО СЈО

Од Специјалното јавно обвинителство вчера соопштија дека во периодот што следи обвинителството ќе го посетат многу лица, кои со своите искази ќе помогнат во разјазнување на околностите во постапките отворени овој период од страна на СЈО. Специјалната обвинителка Катица Јанева вели дека постапките се однесуваат на досега објавените и необјавени неовластено прислушкувани разговори. Но, заради тајноста […]

Вести Свет

БАН КИ-МУН: KРАЈНО ВРЕМЕ Е ЖЕНА ДА БИДЕ ИЗБРАНА ЗА ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Бан Ки-мун изјавил дека тој лично би сакал, кога ќе му истече мандатот, на негово место да дојде жена, што би било првпат од основањето на светската организација пред повеќе од 70 години, јавуваат светските агенции. Бан, чиј втор мандат од пет години како генерален секретар на ОН му […]

Вести Македонија

Партиите, засега, без пречки одат кон лидерска средба на 31 август и избори во декември

Политичкиот договор на партиите тече според зацртаниот план. И од двете македонски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, велат дека нема да има задоцнувања и одлагања, ниту пак проблеми за да се спроведат сите активности за кои партиите се согласија на 20 јули. Од СДСМ информираат дека единствена промена ќе има во датумот за формирање на ад […]

Вести Македонија

Денеска прва средба на члeновите на ад хок телото за регулација на медиуми

Денеска во 14 часот, членовите на ад хок телото ќе ја имаат првата средба во Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), дознава „Мета“. Љубомир Костовски, Цветин Чилиманов и Слаѓана Димишкова ќе се сретнат со директорот на Агенцијата, Зоран Трајчевски, додека Горан Трпеноски се уште е на годишен одмор. Сите пет члена треба да […]

Вести Свет

Американските берзи рушат рекорди во тргувањето, а европските стагнираат

Акциите на американските берзи на почетокот на денешното тргување се вратија на рекордно високо ниво, бидејќи повисоките цени на нафтата ја зголемија вредноста на акциите на енергетските компании. Истовреме акциите на европските берзи главно стагнираат, при што лондонскиот и франкфуртскиот индекс оствариле само мало зголемување, додека парискиот индекс стагнирал. Цената на акциите на нафтените компании […]

Став

DW: СЕ РАБОТИ ПОД ПОЛНА ПАРЕА И СО МНОГУ СТАПИЦИ ОКОЛУ СЈО

Уставниот суд треба да ја оцени уставноста на законот за СЈО, а почнува со работа од 1 септември. Кога лидерите ќе решаваат дали има услови за фер избори, епилогот на овој важен сегмент од договорот нема да биде познат. На повеќе од 20 нови постапки работат обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, дознава Дојче веле откако […]