Вести Македонија

Деца донесени на Детска клиника – на роденденска забава се напиле дезинтал

  Три деца синоќа биле донесени во Клиниката за детски болести откако на роденденска забава во игротека се напиле течност, најверојатно дезинтал, соопшти МВР. – На 11.06.2023 во 20.40 часот во Полициската станица Аеродром, од ЈЗУ – Клиника за детски болести, било пријавено дека во 18.00 часот во клиниката биле донесени тројца малолетници со црвенило […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Дедо Мраз, Спајдермен и Бетмен им подарија пакетчиња на децата од Детската клиника

  Волонтерите од Црвениот крст – Скопје, денеска ги израдуваа децата кои се лекуваат на Детската клиника во Скопје, преправени како Дедо Мраз и суперхероите Спајдермен и Бетмен.     Тие со јажиња од покривот на Клиниката за детски болести преку балконите се спуштија во болничките простории и на малите пациенти им подарија насмевки и […]

Вести Македонија Ударни вести

Израел донираше апарати за критични новороденчиња на детската клиника

  Министерството за здравство ве информира дека денеска на Kлиниката за детски болeсти беше предадена донација од страна на амбасадата на Израел на иницијатива на амбасадорот Ден Ориан.         Донацијата се состои од перфузори (инфузиони пумпи) за правилно дозирање терапија и венвјуери за скенирање на вени кај критични новороденчиња. Со венвјуер апаратите […]