Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Нема да пораснат платите на функционерите, СДСМ ќе поднесе законски измени

  „Сакам да посочам дека најдовме и уставно издржано решение со кое нема да пораснат и платите на функционерите со…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

МОН: платите на наставниците од овој месец се зголемуваат за 15%

  Платите на наставниците и на другите вработени во основните и средните училишта продолжуваат да се зголемуваат. Како резултат на…

Read More
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Спасовски: Платите во МВР ги зголемивме за 25%, од септември ново зголемување за 10%

  Во интервју за порталот БРИФ, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање дали со придобивките од новиот Општ колективен…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ќе се покачуваат платите на сите вработени во јавните здравствени установи

  Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата за давање овластување на министерот за здравство, за потпишување Анекс…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Спасовски: Зголемување на платите на вработените во МВР од 3.086 денари

  Денеска, министерот за внатрешни работиплата на социјалните медиуми го најави зголемувањето на платите на вработените во МВР во бруто…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

ФЗО: Започна исплатата на боледувањата, породилните и рефундациите

  Речиси сите модули на ФЗОРСМ, се ставени во функција. ИТ експертите ги финализираат процесите и функционалностите, и со тоа…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став, Топ теми, Ударни вести

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец

  Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговиот Кабинет не земаа плата за минатиот месец, бидејќи Министерството за финансии нема дополнителни…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

МОН: Септемвриската плата за 32.500 вработени во образованието повисока за 15%

  Септемвриската плата за вработените во основното и средното образование е повисока за 15 проценти. Тоа значи дека околу 32.500 вработени,…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Градоначалникот Герасимовски го потпиша зголемувањето на платите во Општина Центар

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски и претседателот на Синдикатот на УПОЗ, Трпе Деаноски, го потпишаа анексот на Колективниот…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Град Скопје со зголемување од 2.800 денари ги усогласи линеарно платите на вработените

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска со репрезентативната Синдикална организација на Град Скопје, потпиша измени на Колективниот договор на…

Read More