Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Укината е пресудата на Сашо Мијалков за масовното прислушување

    Апелацискиот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите за случајот „Таргет-Тврдина“ и ја укина првостепената пресуда и предметот го врати пред Основниот кривичен суд Скопје на повторно постапување и одлучување, додека жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е беспредметна.     „Апелацискиот суд Скопје при разгледување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Апелација ја укина пресудата од 8 години затвор за Мијалков за случајот „Трезор“

  Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда за случајот „Трезор“, во кој еден од осудените беше поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Со ова предметот се врати на повторно постапување и одлучување пред Основниот кривичен суд Скопје. – Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет  КОКЖ-100/21, во јавноста познат како „Трезор“, по одржана […]

Вести Македонија

Груевски и Мијалков ставени на црната листа на САД

  Американскиот Стејт департментот ги стави на црната листа за патување поранешниот премиер на Република Северна Македонија Никола Груевски и екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков, како и нивните потесни семејства. Во соопштението се истакнува дека Стејт департментот ги презел овие активности поради нивна вмешаност во значителна корупција „Во неговото […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНM: Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на „Фокус“ во случајот против Сашо Мијалков

  Оваа пресуда од страна на Европскиот суд за човекови права во Стразбур доаѓа откако домашните судови пресудија дека уредничката на “Фокус” Јадранка Костова и новинарот Владо Апостолов треба да му платат над 9000 евра штета на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, за изнесена клевета и навреда. Според пресудата на Стразбур, која беше објавена денеска, […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинителството бара притвор за Мијалков за “Плацевите на Водно”

  По денешната одлука на Апелациониот суд Скопје со која беше прифатена жалбата на Сашо Мијалков и е преиначено решението за притвор, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот кривичен суд Скопје, поднесе Предлог за определување на мерката притвор за Сашо Мијалков, обвинет за помагање при кривично […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков излегува од притвор со гаранција од над 11 милиони евра

  Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ќе излезе на слобода. Апелациониот суд Скопје му ја прифати гаранцијата од 11.106.501 евра што ја има дадено за замена на притворот со мерки за претпазливост. Апелација ја прифати жалбата на Сашо Мијалков, со што решението за притвор е преиначено со мерки за одземање на неговиот пасош и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ослободителна пресуда за Сашо Мијалков за “Тортура”

  Сашо Мијалков не е виновен за Тортура врз Љубе Бошковски пресуди судијката Александра Ристеска. Судот ги ослободи од вина за начинот на кој беше уапсен Љубе Бошкоски, пред ресторанот „Воденица“ во 2011 година. Поранешното СЈО не го убедил судечкиот совет, дека обвинетите го сториле делото – нечовечно и понижувачко апсење. Како еден од клучните […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мијалков останува во Шутка – судот ја одби гаранцијата

  Апелацискиот суд во Скопје ја одби гаранцијата која ја понуди поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков и донесе одлука тој да остане во притвор во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари. Претходно, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот Кривичен суд – Скопје го одби како неоснован […]

Вести Македонија Ударни вести

Сашо Мијалков осуден на 12 години затвор,Гордана Јанкуловска на 4 години

Основниот Кривичен суд Скопје денес ги прогласи за виновни сите обвинети во случајот „Таргет-Тврдина“ за сите поднесени кривични дела. Притоа изрече казна од  12 години затвор за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков и  4  години затвор за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.  За Горан Грујевски судот досуди затвор од вкупно  15 години, […]

Вести Македонија Ударни вести

Зоран Заев: Нема политички договор за бегството на Мијалков

Премиерот порача дека очекува целосна истрага за тоа дали некој затаил во спроведувањето на решението за куќен притвор за Мијалков, а согласно тоа вели, јавно ќе побара одговорност. Нема политички договор за бегството на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, изјави премиерот Зоран Заев. „Апсолутно дека нема политички договор, прво јас сум среќен што како извршна […]