Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа има еден хоспитализиран пациент

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.   Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ немало приеми. Еден пациент е примен на Клиниката за инфективни […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 4 нови случаи, 14 оздравени пациенти и 1 починато лице

  Во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран е 4 нов случај на КОВИД-19 од:   • Скопје – 3 • Прилеп – 1.   Пријавено е 1 починато лице: од Скопје (66г).   Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: • Скопје – 8 • Куманово – 3 • Прилеп, Неготино и […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 68 пациенти

    Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 68 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 237 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 237 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 26 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата […]

преспа.инфо
Вести Македонија Ударни вести

Во Центарот за белодробни заболувања во Отешево ќе се рехабилитираат пост ковид пацинети

  ЈЗУ Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на белодробни заболувања Отешево, со поддршка од Министерството за здравство, подготви дел наменет за пациенти за пост ковид рехабилитација. Оваа болница е единствена од ваков вид во државата за пулмонална и физикална рехабилитација која постои и работи 40 години. Оваа болница е “воздушна бања” односно е […]