Вести Македонија Ударни вести

Џафери со италијанскиот претседател Матарела

  Денес претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, оствари тет а тет средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.   На средбата претседателот Џафери искажа задоволство што во пресрет на годината кога Северна Македонија и Италија одбележуваат 30 години од воспоставувањето на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски домаќин на италијанскиот претседател Серџо Матарела

  Претседателот Стево Пендаровски е домаќин на претседателот на Италијанската Република Серџо Матарела, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.     Претседателот Матарела е пречекан со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет средба на претседателите Пендаровски и Матарела и пленарен состанок на делегациите на Северна Македонија и Италија. Во рамки на […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Пендаровски со италијанскиот претседател Серџо Матарела

  Претседателот Стево Пендаровски во Рим оствари средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела.     На средбата, двајцата претседатели разговараа за билатералните односи меѓу Северна Македонија и Италија, при што нагласија дека двете држави имаат традиционално пријателски односи, со висок степен на разбирање и доверба. Тие го истакнаа и одличниот и континуиран политички […]