Вести Македонија Ударни вести

Лога во КПУ Идризово: Мизерни и супстандардни услови, потребна е итна амнестија

  Министерот за правда Кренар Лога заедно со претседателот на Анкетната комисија за заштита на човековите слободи и права, Халил Снопче, членот на комисијата Драгица Ѓавочанова , дирекоторот на УИС Јовица Стојановиќ, директорот на КПУ ,,Идризово” Зоран Јовановски и заменик директорот Феми Јонузи, извршија увид и одблиску се запознаа со состојбата, условите во затворот , […]

Вести Македонија Ударни вести

Фатени бегалци од Затворот Идризово

  Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје ги лишиле од слобода И.Ј.(36), Е.Д.(36) и М.Р.(37), сите од с.Студеничани, скопско. Вчера тие побегнале од Казнено – поправната установа Затвор Идризово каде што биле на издржување казна затвор. Имено, по преземени мерки и активности, тројцата […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична против вработен во Идризово за противзаконито ослободување на затвореник

  Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, денеска до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против И.П.(45) од Скопје, за сторено кривично дело „противзаконито ослободување на лице лишено од слобода“, предвидено и казниво по член 373 од Кривичниот законик. Имено, И.П. во својство на […]

Вести Македонија Ударни вести

Вработен во Затворската полиција ослободил затвореник од Идризово

  Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, денеска до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против Ј.Ј.(47) од Скопје, за сторено кривично дело „противзаконито ослободување на лице лишено од слобода“, предвидено и казниво по член 373 од Кривичниот законик. Тој, во својство […]

Вести Македонија Ударни вести

Застрелан полицаец при бегство на затвореник од Идризово

  Затвореник од КПУ „Идризово“ ноќеска пред поноќ, додека го носеле во болница пукал во затворски полицаец, го ранил и побегнал со друго возило. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека синоќа во 23.20 часот, четворица вработени во Затворската полиција кои биле со комбе „Форд транзит“ побарале помош од полициски службеници од СВР Скопје. “Според […]

Вести Македонија Ударни вести

Претреси во КПУ Идризово, пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети

  Денес, полициски службеници од Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Оддел за криминалистичка полиција и Оддел за специјални полициски операции – Единица за брзо распоредување и СВР Скопје, во координација со надлежен Jавен обвинител од ОЈО Скопје, а во координација со Управата за извршување на санкции, спроведе координирана полициска акција на локација […]

Вести Македонија Ударни вести

Катица Јанева спроведена во Идризово

  Катица Јанева е спроведена во затворот Идризово. Поранешната шефица на СЈО треба да ја отслужи затворската казна од седум години. Таа досега беше во куќен притвор во родната Гевгелија, но откако Апелација и ја одби жалбата и ја потврди првостепената пресуда, гевгелискот суд издал упатен акт таа да биде спроведена во затворот Идризово. Вчера […]