Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски апелира за мирен протест

  Министерот Оливер Спасовски апелира за оддржување на мирен протест, кој е најавен за денеска пред Собранието. Тој упати порака до граѓаните: “И денеска како и сите изминати денови откако почнаа ненајавените протести, упатувам апел за практикување на мирен протест како дел од дијалогот.   Дијалогот продолжува на 80. седница на Собранието на којашто треба […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвиненија за инцидентите за време на протестите во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведената претходна постапка, денеска до надлежниот суд поднесе обвинителни предлози против вкупно 12 лица, од кои 9 се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе изврши кривично дело од член 385 став 1 од Кривичниот законик, а три лица се гонат за  – Предизвикување општа опасност […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата, истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да се оправда со ништо. “Најостро ги осудувам вчерашните настани кои за голема среќа не резултираа фатално за граѓаните. Никаков револт не може да оправда употреба на огнено оружје од страна на цивили, каменување, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Уапсено лицето кое фрли молотов коктел кон Собранието и уште 3 лица

  Тројца полициски службеници се повредени, а пет лица се приведени за време на вчерашниот јавен собир на подрачјето на СВР Скопје, кој се одржа во периодот од 19.00 часот пред Владата на Република Северна Македонија, продолжи пред Министерството за надворешни работи и заврши пред Собранието на Република Северна Македонија околу 22.30 часот.   Двајца […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: Да се протестира достоинствено и без насилство

  Неприфатливо е користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. Настанот кој се случи вчера во Скопје не смее да се повтори, бидејќи нема ништо позначајно од мирот и безбедноста на сите граѓани, изјави претседателот Пендаровски. Упатувам апел до сите организатори на протестите, кои овие денови се одвиваат во Северна Македонија, да преземат […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски ги посети повредените полицајци во вчерашниот јавен собир

  Утрово, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководството на МВР, заменик-министерот за внатрешни работи Назим Буши, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, како и заменик-директорот на БЈБ Ариф Асани, на Клиниката за неврохирургија ги посети полициските службеници кои беа повредени во вчерашниот јавен собир пред Собранието на РСМ. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Безбедноста на новинарите, фоторепортерите и снимателите на јавните протести мора да се гарантира

  Здружението на новинари на Македонија бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се одржуваат против новите анти ковид мерки. Слободата на говор и правото на протест е загарантирано право и уставна категорија, меѓутоа кога со злоупотребата на овие права се загрозува безбедноста и животот […]