Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лицето што го вееше знамето „голема Албанија“ пријавете го на 112 и 192

  Во врска со кривично – правниот настан од 11.08.2023 на Градскиот плоштад во Тетово, за кој во изминатите денови беа пласирани и бројни дезинформации и шпекулации, МВР ја информира јавноста дека на фотографијата обезбедена од полициските служби е лицето што го вееше знамето со т.н. „голема Албанија“. Ова е и начин да ги демантираме […]

Вести Македонија Ударни вести

Бугарски државјани осомничени за измама во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против маж и жена, државјани на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, со намера за себе да прибават […]

Вести Македонија Ударни вести

Притвор и постапка против маж од Гевгелија кој ја претепа сопругата

  Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, […]

Вести Македонија Ударни вести

Суспендиран јавен обвинител за пролонгирање предмети до застарување

  Јавниот обвинител на Република Северна Македонија донесе Решение за оддалечување од функцијата за еден јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје за време додека трае дисциплинската постапка поведена против него поради основано сомнение дека сторил – Тешка дисциплинска повреда од член 91 став 1 алинеја 8 од Законот за јавното обвинителство. „При вонреден надзор […]

Вести Македонија Ударни вести

Обвинителството бара притвор за Мијалков за “Плацевите на Водно”

  По денешната одлука на Апелациониот суд Скопје со која беше прифатена жалбата на Сашо Мијалков и е преиначено решението за притвор, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот кривичен суд Скопје, поднесе Предлог за определување на мерката притвор за Сашо Мијалков, обвинет за помагање при кривично […]